کرم صورت 2700 ساله برای آقایان در کاوشی در چین یافت شد

کرم صورت 2700 ساله برای آقایان در کاوشی در چین یافت شد

تیمی از محققان وابسته به چندین موسسه در چین و یک موسسه در آلمان، شواهدی از کرم صورت 2700 ساله برای مردان را طی کاوش محوطه‌ای در چین پیدا کرده¬اند.

به گزارش PHYS.ORG این گروه در مقالۀ خود که در مجله Archaeometry (باستان­سنجی) منتشر شده است، اقلامی را که در محوطه حفاری یافتند به همراه کرم صورتی را که کشف کردند، توصیف می­کنند.

مردم به مدت هزاران سال از مواد برای رنگ آمیزی یا تغییر بدن خود استفاده کرده­اند. به عنوان مثال، شواهدی که نشان می‌دهد مصری­ها از مواد آرایشی استفاده می‌کردند به دو هزار سال پیش برمی­گردد و قدمت استفاده از چوب­های آرایشی قرمز برای رنگ آمیزی صورت زنان در چین به 1450 سال قبل از میلاد می‌رسد.

در این تلاش جدید، محققان شواهدی از قدیمی­ترین استفاده از مواد آرایشی برای مردان چینی را در سایت لیوجیاوا (Liujiawa) در شمال چین یافتند – کرمی که می‌توانست برای سفید جلوه دادن صورت استفاده شود.

کرم صورت 2700 ساله برای آقایان در کاوشی در چین یافت شد. به گزارش Phys

این تیم در بخشی از محوطۀ کاوش کار می‌کردند که تاریخ دست سازه‌های آن به نقطه­ای از تاریخ چین به نام «دورره بهار و پاییز»[1] بر می­گردد – یک دوره سیصد ساله بین سال‌های 771 و 476 قبل از میلاد. این سایت روزگاری میزبان شهری به نام لیوجیاوا بود که پایتخت ایالتی سلطنتی به نام روئی (Rui) بود. دوره بهار و پاییز وقتی که چین به صورت متحد تحت سلطه سلسله چین (Qin) قرار گرفت، خاتمه یافت.

محققان بخشی را در محوطۀ کاوش کشف کردند که آن را با نام منطقۀ اشرافی (a Nobleman’s region) معرفی کردند. آن­ها سلاح­های تدفینی برنزی و ظرفی ساخته شده از برنز که حاوی آنچه محققان معتقدند کرم صورت است را یافتند – ماده‌ای نرم به رنگ سفید- زرد. تجزیه و تحلیل مواد نشان داد که این ماده تقریباً 2700 سال قدمت دارد و از چربی حیوانات و غار نهشته آهکی به نام moonmilk ساخته شده است (نوعی گل کربنات موجود در برخی غارها که هنگام خشک شدن به یک پودر سفید تبدیل می­شود.) وقتی با هم مخلوط شوند، ترکیب حاصل شده ماده­ای خواهد بود که می­تواند به عنوان کرم استفاده شود. محققان پیشنهاد می­کنند که استفاده اشراف و نجیب زاده‌گان از کرم صورت، شاید به عنوان راهی برای جدا شدن از افراد غیر اشرافی بوده ­است. آن­ها همچنین اظهار داشتند که کرم صورت به عنوان بخشی از مراسم مذهبی می توانسته استفاده شود – تحقیقات قبلی نشان داده است که ادیان آن زمان معتقد بودند غارها دارای مواد معدنی با خواص جادویی هستند. این یافته نشان دهنده قدیمی­ترین کاربرد شناخته شده لوازم آرایشی است که برای مردان در چین استفاده شده است.

[1]دوره بهار و پاییز یک دوره در تاریخ چین بود که تقریباً از ۷۷۱ پ.م. تا ۴۷۶ پ.م. به طول انجامید که تقریباً مطابق با نیمه ابتدایی دوره ژو شرقی بود.

 

اطلاعات بیشتر را می­توانید از مقالۀ چاپ شده بدست آوربد:

 B. Han et al. The rise of the cosmetic industry in ancient China: insights from a 2,700‐year‐old face cream, Archaeometry (2021). DOI: 10.1111/arcm.12659

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *