کشف ویرانه‌های باستانی یک مرکز دینی در مصر

کشف ویرانه‌های باستانی یک مرکز دینی در مصر

تیمی از باستان‌شناسان ویرانه‌های یک مجموعه باستانی از بناهای دینی را در صحرای غربی مصر کشف کردند که اسرار جدیدی را درباره تاریخ این منطقه افشا می‌کند.

کشف ویرانه‌های باستانی یک مرکز دینی در مصر

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری فرانسه، وزارت آثار باستانی مصر از کشف ویرانه‌های یک مرکز باستانی از بناهای مربوط به دین مسیحیت در بخشی از این کشور خبر داد که از اسرار جدید درباره گذشته این منطقه پرده برمی‌دارد. 

در بیانیه منتشر شده در این باره آمده است: هیاتی از باستان‌شناسان فرانسوی-نروژی در سومین عملیات اکتشافی خود در منطقه تاریخی تل جنوب قصر العجوز واقع در الواحات مصر چند بنای باستانی کشف کردند که بخشی از آنها در سنگ بستر زمین کنده شده بودند، برخی از جنس سنگ بازالت بودند و باقی از جنس خشت خام.

به گفته اسامه طلعت (Osama Talaat) سرپرست بخش عتیقه‌جات اسلامی، قبطی و یهودی وزارت آثار باستانی مصر، این مرکز دینی از ۶ بخش شامل ویرانه‌های سه کلیسا و صومعه تشکیل شده است که با دیوارنویس ها و نمادهای قبطی پوشانده شده اند؛ نمادهایی که در هنر یونانی-رومی اواخر مصر باستان ریشه دارند.

۱۹ مورد از بناهای این مرکز و یک کلیسای آن در دل زمین کنده شده‌اند. دیوارهای این کلیسا با سنگ‌نوشته‌های مذهبی و متونی از کتاب مقدس به زبان یونانی مزین شده‌اند که از ماهیت زندگی رهبانی در این منطقه حکایت دارد و نشان می‌دهد راهبان از قرن پنجم میلادی در این منطقه حضور داشتند.

به گفته موسسه فرانسوی باستان‌شناسی شرقی، این منطقه دورافتاده و متروک که در صحرای جنوب غربی پایتخت قاهره واقع شده است، از قرن چهار تا هشت میلادی مسکونی بود و براساس برآوردها حدود قرن پنجم و شش به اوج فعالیت خود رسید.

مقامات مصر در ماه‌های اخیر خبر چند کشف باستان‌شناسی جدید را اعلام کردند به این امید که صنعت گردشگری این کشور را که در سال‌های اخیر از بهار عربی گرفته تا شیوع ویروس کرونا آسیب سختی خورده، احیا کنند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *