اتمام عملیات گمانه‌زنی باستان‌شناسی محوطه کنارصندل جیرفت

اتمام عملیات گمانه‌زنی باستان‌شناسی محوطه کنارصندل جیرفت

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: عملیات گمانه‌زنی باستان‌شناسی محوطه کنارصندل جیرفت به‌ منظور تعیین عرصه و حریم و همچنین حفاظت از آن ظرف مدت ۴۵ روز به اتمام رسید.

اتمام عملیات گمانه‌زنی باستان‌شناسی محوطه کنارصندل جیرفت

ایسنا، “فریدون فعالی ” با اشاره به اینکه این پروژه از تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ آغاز شد و به مدت ۴۵ روز به ظول انجامید، اظهار کرد: عملیات گمانه‌زنی باستان‌شناسی محوطه کنارصندل به سرپرستی دکتر نصیر اسکندری و با اخذ مجوز از سوی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور انجام شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان افزود: در این عملیات مشخص شد محوطه کنارصندل جیرفت دارای وسعتی بیش از ۶۰۰ هکتار است که در نوع خود یکی از بزرگترین محوطه‌های باستانی پیش از تاریخ ایران محسوب می‌شود.

فعالی تاکید کرد: همچنین در این گمانه‌زنی محرز شد این محوطه دارای یک توالی فرهنگی از دوران مس و سنگ تا دوران اسلامی است که دوره شکوفایی و اوج آن مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد می‌باشد.

وی از آغاز پروژه مستندسازی و نقشه‌برداری محوطه کنارصندل جیرفت خبر داد و گفت: این پروژه به منظور تهیه پرونده ثبت جهانی عرصه و حریم این محوطه در حال انجام است.

فعالی بیان کرد: محوطه باستانی کنارصندل در دهه ۸۰ خورشیدی به سرپرستی دکتر “یوسف مجیدزاده” و تیمی متشکل از باستان‌شناسان بین‌المللی مورد کاوش قرار گرفت که به دنبال آن وجود یک شهر اولیه متعلق به عصر مفرغ در دره هلیل‌رود آشکار شد.

وی با اشاره به اینکه محوط کنارصندل یکی از مهمترین شهرهای عصر مفرغ در جنوب غرب آسیا و دارای ارزش جهانی است، خاطرنشان کرد: محوطه کنارصندل در مرکز دشت جیرفت واقع شده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *