در عمارت تاریخی مستوفی‌الممالک چه می‌گذرد؟

در عمارت تاریخی مستوفی‌الممالک چه می‌گذرد؟

از وعده جهرمی تا جولان مرغی

در عمارت تاریخی مستوفی‌الممالک چه می‌گذرد؟

میراث خبر، محمدجواد جهرمی وزیر ارتباطات سه سال پیش وعده داد، عمارت مستوفی‌الممالک مرمت و احیا می‌شود. رسانه‌ها هم برایش سنگ‌تمام گذاشتند و نوشتند «تنها عمارت تاریخی خوشبخت!» یا «قدوم مبارک وزیر جوان شیرازی خوش‌ذوق». حالا با هم همراه می‌شویم که نتیجه یک قول‌وقرار را ببینیم.

تصاویری که به میراث‌خبر رسیده گواه آن است که: عمارت مستوفی‌الممالک نه تنها نشانی از مرمت و ساماندهی ندارد بلکه جولانگاه مرغ و خروس‌ها شده است. به نظر می‌رسد جنجال رسانه‌ای دست‌اندرکاران وزارت ارتباطات به آخر رسیده و هنوز قدمی برای نجات عمارت پروانه‌ای برداشته نشده است، نه از مناقصه خبری است و نه از تامل و تعقل برای تغییر کاربری.

با این حال عمارت پروانه‌ای همچنان مورد بازدید مراجعه‌کنندگان بسیاری است که یا خودشان به تنهایی راهی سنگلج می‌شوند یا همراه تورهای گردشگری سر از این خانه درمی‌آورند البته با اتکا به شانس و اقبال، چون به صورت رسمی نه طرح مرمت و احیا اجرا شد و نه نظارتی بر برخورد بازدیدکنندگان با عمارت.

گرچه گفته می‌شود، حتی یکی از بازدیدکنندگان هنگام عکس گرفتن چنان از در قدیمی آویزان شده که برای لولاهای آن مشکل پیش آمده است. با این حال برخورد همه با آثار تاریخی اینگونه نیست. عمارت پروانه‌ای برای مردم مرور تاریخ سال‌های درازی است که از زمان مستوفی‌الممالک، وزیر قاجاری و پهلوی و نماینده مجلس شروع می‌شود و نشان از معماری ایرانی–اروپایی و دوران گذار دارد. بنایی که نامش را از پروانه‌های کار شده روی سقفش گرفته و به آن شهرت پیدا کرده است.

ما پیگیری کردیم

علی بختیار نماینده سابق مجلس که پیگیر وضعیت این عمارت است به میراث‌خبر می‌گوید: «از زمانی که نماینده مجلس بودم تا امروز وضعیت این خانه را پیگیری کردم اما متاسفانه شرایط حفظ آن مهیا نشده است با این حال دوباره با مسئولان وزارتخانه ارتباطات تماس می‌گیریم تا شاید روزنه‌ای برای نجات به وجود آید.» او هم اعتقاد دارد: «این بنا در تاریخ ایران بسیار ارزشمند است. عمارتی ثبت ملی که می‌تواند تبدیل به موزه شود و برای مردم ایران مجموعه‌ای فرهنگی پویا باشد.» تلاش‌ها اما همچنان بدون نتیجه مانده است و وزیر جوان همچنان پاسخی به معترضان نمی‌دهد.

محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ هم به ما می‌گوید: « تا کنون تماسی برای ساماندهی یا تغییرکاربری خانه مستوفی‌الممالک از سوی وزارت ارتباطات با ما گرفته نشده است بنابراین هیچ کاری هم انجام نشده.» این در حالی است که پیش‌تر جمال هادیان مسئول روابط عمومی وزارت ارتباطات گفته بود که ما با شهرداری در حال مذاکره هستیم و مسایل خانه را پیگیری می‌کنیم.

قول‌وقرارها

بنای پروانه‌ای در فهرست آثار ملی ثبت است اما تا امروز نشانی از پیگیری کارشناسان درباره این عمارت نیست. عمارتی که پس از انقلاب و در زمان محمد غرضی از نوادگان مستوفی الملک خریداری شد و به مالکیت شرکت پست درآمد، بعدها بارها و بارها لوکیشن فیلم‌های متعددی چون سلطان صاحبقران، عروسی خوبان، دلشدگان، خوب بد جلف و شهرزاد هم شد. حالا تاریخ در سنگلج جولانگاه مرغ‌وخروس‌ها شده و سازمان‌های مربوط هیچ نظارتی بر آن ندارند. روزهای آخر کار وزیر ارتباطات بسیار سریع‌ می‌گذرد و پیگیری‌ها رنگ می‌بازند. قول و قرارهای وزیر در چهره خموده و خسته عمارت پروانه‌ای به نظر تنها یک نمایش رسانه‌ای بود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *