رشد ۴.۵برابری موزه‌های خصوصی در ۸سال

رشد ۴.۵برابری موزه‌های خصوصی در ۸سال

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به رشد ۴.۵ برابری موزه‌های خصوصی در دولت تدبیر و امید گفت: مطابق با برنامه‌ریزی‌ها موزه مفاخر فارس و چهار موزه در استان خراسان رضوی و یک موزه در شهر سرخه استان سمنان در سال جاری افتتاح می‌شود.

رشد ۴.۵برابری موزه‌های خصوصی در ۸سال

به گزارش گرووه فرهنگی ایرنا، موزه‌ها به عنوان محلی برای نگهداری اشیا تاریخی و میراث فرهنگی منقول یکی از شاخصه‌های ارزیابی و محصول توسعه هستند؛ به همین دلیل در ارزیابی‌ها کمیت و کیفیت موزه‌ها در رده‌های نخست جدول قرار دارند؛ در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر تشکیل موزه‌های تخصصی در حوزه میراث فرهنگی، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هایی مانند نفت، ارتباطات، کشاورزی و شهرداری‌ها هم به عرصه موزه‌سازی وارد شدند از طرفی بسیاری از علاقه‌مندان هم موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی راه‌اندازی کردند.

کارشناسان معتقدند با توجه به ظرفیت‌های متنوع و مختلف داخلی، ایران می‌تواند در عرصه‌های بسیاری در دنیا از جمله نفت و گاز، معدن، دانش و علوم، و همچنین امور دفاعی در جهان حضور پیدا کند، اما بی‌تردید در عرصه‌ میراث‌فرهنگی و هنرهای‌سنتی و صنایع‌دستی بازیگر اصلی و بدون رقیب در منطقه و جهان است؛ این شایستگی به جز آثار و مقاله‌های علمی، از شگفتی و تحسین بازدیدکنندگان خارجی موزه‌ها وقتی به ایران سفر می‌کنند و چه زمانی که اشیاء تاریخی مربوط به فرهنگ و  تمدن ایران را در موزه‌های جهان می بینند، مشهود است.

همین علاقه در تمام یک قرن گذشته برای دیدن آثار تمدن ایرانی و حجم آثار تاریخی کشف شده در کاوش‌ها در کشور نشان می‌دهد برای حفاظت همچنین نمایش این آثار، علاوه بر مشارکت سایر سازمان‌های دولتی برای احداث موزه‌های اختصاصی و منطقه‌ای،‌ بخش خصوصی هم می‌تواند برای سرمایه‌گذاری و توسعه موزه‌های مشارکتی و خصوصی وارد عرصه موزه‌سازی و مجموعه‌داری شود.

رشد ۴.۵ برابری موزه های خصوصی در دولت تدبیر و امید

محمدحسن طالبیان در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره وضعیت موزه‌های کشور گفت: راه‌اندازی موزه‌های فعال (وابسته، سایر ارگان‌ها و نهادهای دولتی،مشارکتی و خصوصی)، حفاظت و مرمت اشیاء فرهنگی، تاریخی (در بخش دولتی، خصوصی)،  سامان‌دهی و مستندنگاری اشیاء فرهنگی، تاریخی (در بخش دولتی و خصوصی) و تجهیز موزه‌ها به سیستم‌های الکترونیکی از برنامه‌های شاخص اداره‌کل موزه‌ها در دولت دوازدهم مطابق با  موارد و عناوین قید شده در برنامه ششم توسعه کشور است.

معاون میراث‌فرهنگی کشور با بیان اینکه تاکنون ۷۴۵ موزه در کشور راه‌اندازی شده و فعالیت می‌کند، گفت: در دولت دوازدهم تعداد ۱۸۳ موزه راه‌اندازی شده که از این تعداد ۱۶ موزه وابسته،۷۳ موزه برای سایر نهادها و ارگان‌های دولتی، ۸۹ موزه خصوصی و ۵ موزه مشارکتی هستند، که رشد چشمگیری نسبت به گذشته داشته است.

 ۶۳۶ هزار قلم شیء از اموال منقول فرهنگی تاریخی سامان‌دهی و مستندسازی شده است که تعداد  ۹۳هزار آن مربوط به سال ۱۳۹۹ است، همچنین ۳۳ هزار و ۸۳۴ قلم شیء در دولت دوازدهم حفاظت و مرمت شده است؛ از طرفی اداره‌کل موزه با همکاری مرکز فناوری اطلاعات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همه موزه‌های کشور به سیستم فروش الکترونیکی بلیت مجهز شده که در دوران کرونا به فروش اینترنتی و زمان‌بندی شده برای بازدید بسیار کمک کرد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور حمایت از بخش خصوصی برای ایجاد و توسعه موزه را از سیاست‌ها و رویکردهای دولت تدبیر و امید دانست و اظهار داشت: از ابتدای دولت یازدهم این رویکرد شکل گرفت که موزه ها را به بخش خصوصی سوق داده شوند، در سال ۱۳۹۲  تعداد ۴۰ موزه خصوصی فعال بود و در حال حاضر به  ۱۷۱ موزه فعال خصوصی ارتقاء یافته است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر حمایت‌های کارشناسی، حمایت‌هایی در زمینه تجهیز و ارتقاء سطح کیفی موزه‌های خصوصی در این سال‌ها انجام شده و در کنار آن نیز وام‌های بلاعوض و و کم بهره به موزه‌های خصوصی اختصاص یافته است.

 افتتاح ۶ موزه و تکمیل سه موزه استانی در سال ۱۴۰۰

طالبیان درباره اهداف و برنامه‌های معاونت میراث فرهنگی کشور در سال ۱۴۰۰ گفت: مطابق با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده ۴ موزه در استان خراسان رضوی شامل: موزه آب در گناباد، موزه بجستان، موزه نسخ خطی در تایباد، موزه مردم‌شناسی در بردسکن افتتاح می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی کشور افزود: امسال علاوه بر افتتاح موزه مفاخر فارس و یک موزه در شهر سرخه در استان سمنان، موزه استانی یاسوج و مخزن امن قم و هچنین فاز اول ساختمان موزه منطقه‌ای خوزستان نیز تکمیل می‌شود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *