قدیمی‌ترین شواهد استفاده انسان از نمادها، حکاکی شده بر روی استخوان در دوران پیش از تاریخ

قدیمی ترین شواهد استفاده انسان از نمادها، حکاکی شده بر روی استخوان در دوران پیش از تاریخ

محققان توانستند شش حکاکی مشابه را در یک طرف استخوان تشخیص دهند

قدیمی‌ترین شواهد استفاده انسان از نمادها، حکاکی شده بر روی استخوان در دوران پیش از تاریخ
عکس با فاصله‌های مختلف از استخوان. توسط دکتر یوسی زیدنر (Yossi Zaidner)

به گزارش PHYS،‌ در حالی که دانشمندان و مورخان مدت‌ها تصور می‌کردند که حکاکی بر روی سنگ‌ها و استخوان‌ها به عنوان شکلی از نمادگرایی  از اوایل دوره‌ی پارینه‌سنگی میانه (250،000-45،000 قبل از میلاد) استفاده می‌شده است، ولی یافته‌هایی که این تئوری را تأیید می‌کند بسیار نادر است.

اخیرا باستان‌شناسان از دانشگاه عبری و دانشگاه حیفا (University of Haifa) در کنار تیمی از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (Le Centre National de la Recherche Scientifique)، آنچه را که احتمالا ممکن است نخستین آثار شناخته شده استفاده از نماد باشند، را کشف کرده‌اند. این نمادها بر روی یک قطعه استخوان در منطقه رمله (Ramle) در مرکز اسرائیل پیدا شده‌اند و باور بر این است که قدمت آن‌ها حدود 120 هزار سال باشد.

نکته قابل توجه این است که این قطعه استخوان تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده و محققان توانستند شش حکاکی مشابه را در یک طرف استخوان تشخیص دهند که آ‌ن‌ها را به این باور سوق داد که در برابر شیئی با اهمیت نمادین یا معنوی هستند. این یافته، که اخیراً در مجله‌ی علمی بین المللی کواترنری (Quaternary International) منتشر شده، در میان مجموعه‌ای از ابزارهای سنگ چخماق و استخوان‌های حیوانات در حین کاوش‌های باستان شناسی در محوطه‌ای کشف شده است.

دکتر یوسی زایدنر از موسسه‌ی باستان‌شناسی دانشگاه عبری می‌گوید که این مکان به احتمال زیاد اردوگاه یا محل اجتماع شکارچیان پارینه‌سنگی بوده است که حیواناتی را در آن محوطه شکار و سپس ذبح می‌کردند. باور بر این است که استخوان شناسایی شده متعلق به یک گاو وحشی بزرگ منقرض شده است، گونه‌ای که در آن زمان در خاور میانه بسیار رایج بوده است.

با استفاده از تصویربرداری سه بعدی، روش‌های ریز مقیاسی آنالیز و باز تولید آزمایشگاهی حکاکی‌ها در آزمایشگاه، این گروه توانست شش حکاکی مختلف را به طول 38 تا 42 میلی‌متر شناسایی کند. دکتر آیریس گرومن-یاروسلاوسکی (Iris Groman-Yaroslavski) از دانشگاه حیفا توضیح داد: «بر اساس تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی و کشف عناصر ریزمقیاسی، ما توانستیم حدس بزنیم که مردم در دوران پیش از تاریخ از یک ابزار تیز که از سنگ چخماق ساخته شده برای ایجاد حکاکی‌ها استفاده می‌کردند.»

قدیمی‌ترین شواهد استفاده انسان از نمادها، حکاکی شده بر روی استخوان در دوران پیش از تاریخ
عکس استخوان و حکاکی‌های برروی آن. توسط ماریون پرووست (Marion Prévost)

نویسندگان مقاله تأکید می‌کنند که با تجزیه و تحلیل آن‌ها به وضوح مشخص می‌شود که حکاکی‌ها به طور عمدی توسط انسان ایجاد شده‌اند و نمی‌توانند نتیجه  قصابی حیوانات یا روند طبیعی طی هزاره‌ها باشند. آن‌ها به این واقعیت اشاره کردند که شیارهای حکاکی کشف شده به طور واضح U شکل هستند، و به اندازه کافی پهن و عمیق‌اند که تنها می‌توانسته‌اند به دست  انسان‌هایی که قصد تراشیدن این خطوط در استخوان را داشتند، ایجاد شده باشند.

همچنین در طی این بررسی‌ها مشخص شد که این کار توسط یک هنرمند دست راست در یک مرحله (بدون وقفه) ساخته شده است.

خانم ماریون پرووست از موسسه‌ی باستان‌شناسی دانشگاه عبری بیان می‌کند که همه‌ی علامت‌ها حاکی از آن است که در پس حکاکی روی استخوان، پیام مشخصی وجود دارد. «ما همه‌ی فرضیه‌هایی را که گمان می‌کنند این شیارها نوعی حکاکی غیر عمدی است، رد می‌کنیم. در این نوع از آثار نمی‌توانیم این میزان از توجه به جزئیات را ببینیم.»

بنابراین، چه پیامی پشت این شش خط حکاکی شده بروی استخوان بوده است؟ نویسندگان مقاله می‌نویسند: «این حکاکی به احتمال زیاد نمونه‌ای از یک فعالیت نمادین است و قدیمی ترین نمونه شناخته شده از این شکل پیام رسانی بوده که در منطقه شام (Levant) استفاده شده است. بر اساس فرضیه ما، انتخاب این استخوان خاص مربوط به وضعیت آن حیوان در آن جامعه شکاری بوده و نشان دهنده ارتباط معنوی شکارچیان با حیواناتی است که توسط آن‌ها شکار می‌شدند.»

دکتر زیدنر گفت: «منصفانه است که بگوییم ما یکی از قدیمی‌ترین حکاکی‌های نمادین را که تاکنون بر روی زمین پیدا شده است را کشف کرده‌ایم- و مطمئنا قدیمی‌ترین نمونه در شام. این کشف کمک بسار مهمی برای درک چگونگی رشد مفهوم نمادین در انسان می‌کند. در حالی که هنوز نمی‌توانیم معنی کامل این نمادها را متوجه شویم اما امیدواریم با ادامه تحقیقات، جزئیات اصلی آ‌ن‌ها مشخص شود.»

 

اطلاعات بیشتر: ماریون پرووست و همکاران. شواهد اولیه رفتار نمادین در پارینه سنگی میانه شام: یک قلمه استخوان گاو وحشی حکاکی شده 120 هزار ساله از محوطه روباز نشر  رمله (Nesher Ramla)، اسرائیل، مجله بین المللی کواترنری (2021). http://dx.doi.org/10.1016/j.quaint.2021.01.002

 

اطلاعات مجله: Quaternary International 

close

One thought on “قدیمی‌ترین شواهد استفاده انسان از نمادها، حکاکی شده بر روی استخوان در دوران پیش از تاریخ

 • 2021-04-03 در t 16:02
  Permalink

  تجزیه تحلیل اطلاعات بدست آمده خیلی جالب و منطقی میباشد.
  در صورتی که تاثیرات مذهب و سطح اقتصادی جامعه هدف هم لحاظ شود می‌تواند کمک موثری در پیشبرد گسترش آگاهی باستانی باشد.
  ممنون

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *