نمایشگاه مجازی آثار موزه‌ای معدن‌کاوی ‌ایران و آلمان گشایش یافت

نمایشگاه مجازی آثار موزه‌ای معدن‌کاوی ‌ایران و آلمان گشایش یافت

نمایشگاه مجازی «مرگ در نمک، روایت باستان‌شناسانه از سرزمین پارس» به میزبانی موزه معدن آلمان بوخوم و نمایشگاه مجازی «انسان در جستجوی معادن» به میزبانی موزه ملی ایران گشایش یافت.

نمایشگاه مجازی آثار موزه‌ای معدن‌کاوی ‌ایران و آلمان گشایش یافت

به گزارش ایرنا از کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در فرانکفورت، نمایشگاه مجازی “مرگ در نمک، روایت باستان‌شناسانه از سرزمین پارس” به میزبانی موزه معدن آلمان بوخوم و نمایشگاه مجازی “انسان در جستجوی معادن: گزیده ای اژ آثار معدنکاری باستانی موزه معدن آلمان در بوخوم  به میزبانی موزه ملی ایران ” چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ همزمان در ایران و آلمان و با حضور مقامات سیاسی و فرهنگی دو کشور(سفارت ایران و آلمان، سرکنسولگری ایران در فرانکفورت، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران، وزیر فرهنگ ایالت نورد راین وستفالن، موزه ملی ایران، موزه باستان شناسی بوخوم، موزه باستان شناسی فرانکفورت و موزه باستان شناسی مردان نمکی زنجان)  گشایش یافت.

موزه ملی ایران و موزه معدن آلمان در بوخوم در راستای تفاهم نامه همکاری که در سال ۱۳۹۶ امضا شده است، همکاری‌های موزه‌ای دارند و در راستای تعاملات و برنامه‌های مشترک این دو موزه در صدد برگزاری نمایشگاه‌های فیزیکی متقابلی از آثار تاریخی و فرهنگی یکدیگر مرتبط با موضوع معدنکاوی باستان بوده‌اند.

با توجه به ادامه محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری بیماری کرونا در مرحله اول نمایشگاه‌ها به صورت مجازی و هم‌زمان از طریق وبگاه‌های هر دو موزه و به صورت رایگان برای بازدیدکنندگان در سراسر جهان قابل بازدید است.

نمایشگاه “مرگ در نمک، روایت باستان‌شناسانه از سرزمین پارس”به فعالیت های باستان شناسی و  یافته‌های باستان‌شناسی معدن نمک چهر آباد زنجان می‌پردازد و در وبگاه موزه معدن آلمان در شهر بوخوم آماده بازدید مجازی است.

همچنین همزمان نمایشگاه “انسان در جستجوی معادن: گزیده ای اژ آثار معدنکاری باستانی موزه معدن آلمان در بوخوم”در وبگاه موزه ملی ایران قابل بازید مجازی است در این نمایشگاه  بیش از ۲۰۰ قلم آثار تاریخی و فرهنگی با موضوع تاریخچه معدنکاوی از بیست کشور جهان   از دوره پارینه سنگی تا دوره معاصر به نمایش در آمده است.

 این نمایشگاه‌های مجازی ۱۸ فروردین‌ماه ۱۴۰۰مطابق با ۷ آوریل ۲۰۲۱  به صورت هم زمان در ایران و آلمان با حضور مقامات سیاسی و فرهنگی دو کشور گشایش یافت.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *