چرا قانون در راور اجرا نمی‌شود؟

ابداعات فن‌آورانه در پیش از تاریخ​​

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

چرا قانون در راور اجرا نمی‌شود؟

میراث خبر، شهرداری راور کرمان صبح ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ بدون توجه به نامه‌های میراث‌فرهنگی که در چند ماه اخیر به این سازمان ارسال شده، عملیات کف‌سازی آسفالت رو به روی یک مجموعه کم نظیر ثبت ملی به نام «یاور» را انجام داد. بر اساس نامه‌های میراث‌فرهنگی کرمان این عملیات تخلف بوده و غیرقانونی است اما چطور شهرداری در روز روشن این عملیات غیرقانونی را انجام می‌دهد؟

برای شفاف‌سازی این تخلف به سراغ حسینی مامور یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان کرمان می‌رویم که از ساعت ۸ صبح در محل حضور داشته است. او در گفت‌وگو با «میراث‌خبر» می‌گوید: «ما امروز توانستیم جلوی روند کار را بگیریم و صورت جلسه کردیم که یک هفته کار متوقف شود تا کارشناسان میراث‌فرهنگی در محل حاضر شوند.» اما سوال این‌جاست، چطور یگان حفاظت همان اول صبح که در محل حضور داشته مانع از انجام کار شهرداری نشده است؟ و بعد از اتمام کار صورت‌جلسه‌ای را تهیه کرده تا کار متوقف کند؟

عکس‌هایی که به «میراث‌خبر» رسیده نشان می‌دهد از روز پیش که اولین خبر از این عملیات غیرقانونی منتشر شد تا روز ۲۶ فروردین که دومین خبر را پیگیری می‌کنیم، تمام تپه‌ها شن‌ریزی و کاملا صاف شده و کف خیابان روبه‌روی مجموعه یاور برای آسفالت‌ریزی آماده است!

اگر این مسیر آسفالت شود چه اتفاقی برای مجموعه یاور می‌افتد؟ 

نتایج بررسی فنی کارشناسان نشان می‌دهد اگر این مسیر آسفالت شود دیگر باید فاتحه این عمارت را خواند چون سیلاب‌‌‌های ناگهانی به پی عمارت نفوذ کرده و مجموعه را ویران می‌کنند. حال اگر کانال زده شود چطور؟ سیلاب‌های سال‌های گذشته در نواحی کرمان و سیستان و بلوچستان را به خاطر بیاورید، با توجه به شرایط خانه و وضعیت اقلیمی راور کانال هم نمی‌تواند مقاومت کند. یادمان نرود این مجموعه به دنبال سال‌ها بی‌توجهی استحکام لازم را ندارد. با این‌که مجموعه یاور یکی از کامل‌ترین بناهای تاریخی باقی مانده در راور را شامل حمام و آب‌انبار و کارگاه قالی‌بافی دارد، اما در تمام این سال‌ها به حال خود رها شده است و حتی مرمت نیم‌ بند مرمت‌کاران هم نتوانسته است آن را نجات دهد، چرا؟

اگر خبرهای میراث‌فرهنگی را دنبال می‌کنید، حتما در جریان هستید که پیمان‌کاران میراث‌فرهنگی در اجرای عملیات مرمتی توانمند نیستند و معمولا با رابطه پروژه را می‌گیرند و مرمت‌های انجام شده بیشتر وقت‌ها به بنا آسیب می‌زنند. این مجموعه هم از این فرایند جان سالم به در نبرده و تصاویر گویای وضعیت حمام و آب‌انبار ثبت ملی این مجموعه است.

نکته مهم این است که «رضا نخعی» مالک یکی از خانه باغ‌های همین خیابان خیرآباد راور بارها به میراث‌فرهنگی و شهرداری برای توقف عملیات آسفالت‌ریزی نامه زده است چون سیلاب سال گذشته دو تا از اتاق‌های باغش را خراب کرده. سوال این‌جاست که وقتی مالکان خانه باغ‌ها و مجموعه‌ای مانند یاور نمی‌خواهند آسفالت در این خیابان کشیده شود. اصرار شهرداری برای این اقدام چیست؟

چرا قانون در راور اجرا نمی‌شود؟

برای بررسی این پرونده به گذشته می‌رویم. در طی سال‌های گذشته مالکان این مجموعه تلاش‌های بسیاری برای نجات آن انجام دادند، اتفاقی که معمولا کمتر مجموعه‌ای شانس آن را دارد؛ اما روند پیگیری‌ها با موانع متعددی رو به رو می‌شود. پرونده این مجموعه و تمام آسیب‌های وارده به آن نه تنها به اداره میراث‌فرهنگی کرمان بلکه برای کارشناسان معاون میراث‌فرهنگی کشور هم فرستاده می‌شود.

ماحصل این تلاش‌ها نامه‌هایی است که اداره میراث‌فرهنگی کرمان به شهرداری راور می‌زند. شهرداری راور بی‌توجه به نامه‌ها به کار خود ادامه می‌دهد. از سوی دیگر نزدیک انتخابات است و شهرداری تمام تلاش خود برای به ثمر رساندن یک پروژه چشم‌گیر در دستور کار خود دارد.

اما بشنوید آن طرف دیگر ماجرا را، راور شهری است بسیار پرتردد بین کرمان و خراسان که به نظر می‌رسد پتانسیل‌های لازم برای گردشگری را دارد اما افراد و نهادهای متنفذی هستند که تمایلی به رونق گردشگری در این شهر ندارند. گویا قرار است همه دست به دست هم بدهند تا یک مجموعه تاریخی به زودی فرو بریزد، بدون این‌که اثر انگشت کسی روی این تخریب‌ها باشد و بعد قطعا مسئولان حقوقی میراث‌فرهنگی شکایت خواهند کرد اما نوشداروی بعد از مرگ سهراب چه فایده‌ای دارد؟ امروز که مسئولان باید به پرونده ورود پیدا کنند ساکت شده‌اند.

فاطمه علی اصغر

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *