آیا موزه بزرگ اراک سال۱۴۰۱ تکمیل می‌شود؟

آیا موزه بزرگ اراک سال۱۴۰۱ تکمیل می‌شود؟

درحالی کار ساخت موزه بزرگ اراک انجام می‌گیرد که به گفته مسئولان میراث فرهنگی استان مرکزی این موزه سال ۱۴۰۱ تکمیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، موزه‌ها عرضه کننده و نمایشگاه ظرفیت و داشته‌های فرهنگی و تاریخی و نشانگر هویت و ادبیات هر جامعه و کشوری به شمار می‌رود که در ترسیم چهره بین‌المللی و ملی یک ملت و هویت آن سرزمین نقشی مهم ایفا می‌کند.

موزه به عنوان مهمترین و با ارزشترین بخش و نشانه منتقل کننده مسائل فرهنگ و تمدن همراه با دو مسئله مهم توسعه و گردشگری فرهنگی نقش‌آفرین است چراکه بسیاری از گردشگران تاریخ را از نگاه فرهنگ مورد توجه قرار داده و قطعا موزه‌ها مرجع جامعی برای این گردشگران فرهنگی جامعه قلمداد می‌شوند.

آیا موزه بزرگ اراک سال۱۴۰۱ تکمیل می‌شود؟

موزه‌ها نمایشگر هویت و قدمت فرهنگ یک ملت 

“ساریخانی” کارشناس حوزه گردشگری و میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به اهمیت فعالیت موزه‌ها به خبرنگار تسنیم گفت: قطعا می‌توان موزه‌ها را به عنوان یک دریچه به سمت توسعه گردشگری و چشم‌اندازی برای این توسعه دانست درحقیقت همانطور که سازمان گردشگری جهانی اعلام کرده بخش قابل توجهی از گردشگری جهانی را گردشگری فرهنگی تشکیل داده به طوری که این رقم سالانه درصدی نیز رشد دارد.

وی افزود: توجه به اماکن تاریخی، موزه‌ها و محل‌های مهم یادبود شخصیت‌ها و همچنین نگارخانه‌ها در گردشگری فرهنگی از ارزش بالایی برخوردار است البته این بخش حوزه گردشگری تنها معطوف به محصولات فرهنگی پیشینیان نیست بلکه مصرف فرهنگ معاصر یا شیوه زندگی یک اجتماع یا منطقه را نیز دربرمی گیرد که باید این نوع گردشگری را هم گردشگری میراصث فرهنگی و هم معاصر قلمداد کرد.

این کارشناس حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: با این نگاه، باید گفت موزه به سبب تنوع و تعدد موجود در آثار، اسناد و اشیاء تاریخی دوران کهن، در فضایی به مراتب محدودتر نسبت به آثار و بناهای تاریخی در گستره یک منطقه دارند، بیشتر مورد توجه گردشگران و پژوهشگران فرهنگی و تاریخی هستند.

وی اضافه کرد: موزه بزرگ اراک نیز یکی از گنجینه‌های مهم تاریخی استان خواهد بود که می‌طلبد تا مسئولان استان نگاهی ویژه به این بخش فرهنگ استان داشته باشند تا شاهد افتتاح و تکمیل هرچه سریع‌تر این مرکز باشیم.

نیمی از کار تکمیل موزه بزرگ اراک انجام شده است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به وضعیت پروژه ساخت موزه بزرگ اراک اظهار داشت: مطالعات برای اجرای طرح موزه بزرگ اراک11 سال پیش یعنی در سال 1389 آغاز شد و عملیات اجرایی آن سال نیز 2 سال بعدش یعنی سال 91 انجا گرفت.

مصطفی مرزبان افزود: اشیاء با ارزش و قدیمی اراک در مکان‌های تغییر کاربری یافته بناهای تاریخی به طور پراکنده نگهداری می‌شود که شرایط موجود در این بناها مناسب موزه داری نیست، با تکمیل و راه‌اندازی موزه بزرگ اراک تمامی اقلام، اشیا و آثار گذشتگان به این مکان منتقل و به صورت علمی و اصولی از آن ها نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: موزه بزرگ ‌اراک در بخش‌های مردم‌شناسی، باستان‌شناسی و فرهنگی پیش‌بینی شده و پروژه موزه بزرگ اراک تاکنون به پیشرفت 50 درصدی رسیده و 140 میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.

تکمیل پروژه موزه بزرگ اراک نیازمند 400 میلیارد ریال اعتبار

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی بیان کرد: این پروژه نیاز به حداقل 400 میلیارد ریال اعتبار جهت تکمیل دارد و در صورتی که این اعتبار طی دو سال مالی آتی تأمین شود تا پایان سال 1404 تکمیل می‌شود، البته قرارداد پیمانکار به پایان رسیده است و پس از تعیین اعتبار در سال جاری پیمانکار جدید پروژه مشخص می شود.

وی افزود: قطعا با تزریق اعتبار این گونه پروژه‌ها به صورت مرحله به مرحله و به تناوب روند را کند می‌کند البته با توجه به نوع مصالح مصرفی در پروژه و عدم تعطیلی پروژه و اجرا و تکمیل، انجام فعالیت عمرانی به صورت مستمر ایجاد خسارت به مصالح و فرسودگی آن را موجب نمی‌شود.

مرزبان خاطرنشان کرد: تاسیسات داخلی موزه کار شده، روند کار و پیشرفت پروژه تاکنون مطلوب بوده است و در طول 10 سال اخیر اعتبار درخواست شده تخصیص یافته و با تخصیص اعتبار مورد نیاز می توان کار را سرعت بخشید.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *