حمایت مردم برای حفاظت از بناهای تاریخی بی‌نظیر است

حمایت مردم برای حفاظت از بناهای تاریخی بی‌نظیر است

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به نقش مردم در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی گفت: حمایت مردم برای حفاظت از بناهای تاریخی بی‌نظیر است.

علی اصغر مونسان در آیین افتتاح در عالی کاخ گلستان با اشاره بازگشایی این در برای توسعه بیشتر گردشگری در این منطقه بخصوص در خیابان ناصر خسرو گفت: بازگشایی در سبب ترویج گردشگری در مناطقی می شود که پیشتر مغفول مانده بود.

وی با بیان این که به دلیل ثبت جهانی بودن این اثر، وزارتخانه بودجه ثابت به این کاخ اختصاص می دهد، گفت: هزینه بازگشایی این در و تجهیزات لازم حدود یک و نیم میلیارد تومان است.

حمایت مردم برای حفاظت از بناهای تاریخی بی‌نظیر است

 مونسان با اشاره به نگاه جدید دولت تدبیر و امید برای مرمت و بهره برداری از بناهای تاریخی اما غیر نفیس کشور به بخش خصوص گفت: بودجه کم میراث فرهنگی امکان نمی داد تا ما از همه موزه ها نگه داری کنیم و در این زمینه مردم و بخش خصوصی به ما کمک زیادی کردند.
وی گفت: این امکان سبب شد بتوانیم بودجه کافی برای حفاظت و مرمت از بناهای نفیس از جمله کاخ جهانی گلستان در اختیار داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، درِ تاریخی کاخ گلستان (باب عالی) (سه‌شنبه/۲۸ اردیبهشت ماه) به مناسبت روز جهانی موزه هم‌زمان با آغاز هفته میراث فرهنگی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بازگشایی شد.

تاریخی ترین درِ کاخ گلستان سال ها بسته بود؛ اما از دو سال گذشته مسئولان میراث فرهنگی بر بازگشایی آن تاکید کردند و مراحل بازگشایی آن آغاز شد. در سال ۹۸ شورای راهبردی کاخ نیز برای بازگشایی تصمیم گیری کرد و با طی مراحل آن، این در امروز با حضور علی اصغر مونسان بازگشایی شد.

در این مدت عملیات حفاظت و مرمت همچنین تعبیه زیر ساخت های گردشگری برای درِ شرقی (عالی)  و آینه کاری و نقاشی مجدد انجام شد. همچنین از بهترین زیر ساخت های گردشگری برای حفاظت الکترونیک این ورودی استفاده شده است.

 یکی از مشخصه‌های اصلی این در تاریخی، داشتن مولفه های ورودی برای ورود به باغ ایرانی است، وجود هشتی و راهرو برای ورود به باغ محوطه‌ کاخ گلستان یکی از مولفه های منحصر به فرد در عالی است که در غربی به دلیل وجود ساختمان و هویت های سیاسی و اداری ساختمان فاقد این مولفه است.

 بازگشایی این در می تواند محورتاریخی – گردشگری که از میدان امام خمینی آغاز می شود و تا بازار ادامه دارد را دوباره فعال کند، علاقه‌مندان در این مسیر گردشگری می‌توانند از جلوخان شمس العماره، کوچه مروی، مدرسه داروالفنون و خانه امام جمعه بازدید کنند و دو محله قدیم تهران یعنی دولت با عودجالان باردیگر پیوند می خورد.

 تاریخچه کاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوی برمی‌گردد، هرچند در دوران آغا محمدخان قاجار به اهمیت آن افزوده شد و در دوران فتحعلی شاه آراسته‌تر و توسعه‌یافته‌تر شد. این مجموعه در دوران ناصرالدین شاه به واسطه سفرهایی که به اروپا داشت، دستخوش تغییرات اساسی و متاثر از معماری اروپا شد. ارگ سلطنتی شاهد وقایع تاریخی و سیاسی متعددی از جمله انقلاب مشروطه بوده است. در دوران معاصر ارگ سلطنتی حتی با تعرض و تصرفاتی هم مواجه شده است.

عمر کاخ گلستان که در سال ۱۳۹۲ در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شد، به بیش از ۴۴۰ سال می‌رسد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *