خانه تاریخی حاج‌باشی اراک بدون اطلاع میراث فرهنگی تخریب شد

خانه تاریخی حاج‌باشی اراک بدون اطلاع میراث فرهنگی تخریب شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: خانه تاریخی «حاج‌باشی» اراک با رای دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی ثبتی کشور خارج و شب گذشته بدون اطلاع میراث فرهنگی توسط شهرداری اراک تخریب شد.

ایرنا،«مصطفی مرزبان» در جمع خبرنگاران افزود: این ملک تاریخی سال ۱۳۹۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید، اما متاسفانه به دلیل عدم همراهی مالکان برای حفاظت و احیای بنا و تمایل آنان به خروج این اثر از  فهرست آثار ملی، موضوع خروج از ثبت در دیوان عدالت اداری مطرح شد.

خانه تاریخی حاج‌باشی اراک بدون اطلاع میراث فرهنگی تخریب شد

وی اظهار داشت: میراث فرهنگی استان مرکزی در چند نوبت در سال اخیر به منظور مرمت بنا نسبت به اعزام عوامل فنی و تجهیز کارگاه اقدام کرده که متاسفانه مالکان همکاری لازم را نداشتند و هر روز بر وسعت تخریب این بنا افزوده شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: این اثر تاریخی تا ۸۰ درصد دچار تخریب شده بود و مالکان هم برای حفظ این بنا با میراث همکاری نداشتند و با پیگیری پرونده در دیوان عدالت اداری، در نهایت در خردادماه ۱۳۹۹ رای قطعی خروج خانه از فهرست آثار ملی صادر شد.

مرزبان تصریح کرد: میراث‌فرهنگی استان درطول ماه‌های اخیر تمام مقاومت خود را برای حفظ این خانه انجام داد، اما در نهایت شب گذشته عملیات تخریب آغاز شد و با وجود اعزام نیروهای یگان حفاظت اداره کل در محل، ممانعت های اداره کل میراث فرهنگی از تخریب بنا اثربخش نبود و تخریب توسط شهرداری اراک انجام گرفت.

خانه احمدقلی خان حاج‌باشی اراک مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول بود و به توسعه اراک در دوره پهلوی مربوط می‌شود.
این بنا دارای تناسبات هندسی طلایی در معماری است، تزئینات خوبی دارد، بنایی متقارن قلمداد می‌شود و سیستم آبرسانی از قنات شهر را داراست و جزو خانه‌هایی با معماری ایرانی در اراک به شمار می‌رفت که در آذرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود و در شامگاه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به صورت کامل تخریب شد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *