شناسایی ۲ محوطه باستانی در حاشیه جاده کرج – چالوس

شناسایی ۲ محوطه باستانی در حاشیه جاده کرج - چالوس

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز از شناسایی ۲ محوطه تاریخی در منطقه بیلقان کرج واقع در حاشیه جاده کرج - چالوس خبرداد.

شناسایی ۲ محوطه باستانی در حاشیه جاده کرج - چالوس

ایرنا، به گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز، عباس نوری گفت : بر اساس بررسی‌ها و بازدیدهای میدانی انجام شده در منطقه بیلقان جاده‌ کرج – چالوس ۲ محوطه باستانی شناسایی شد.

وی بیان داشت : گذرگاه طبیعی جاده  کرج – چالوس درواقع مهم ترین راه ارتباطی و اتصال دامنه های جنوبی البرز به نواحی شمالی کشور است که از منظر جغرافیای سیاسی در گذشته باستانی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است.

نوری افزود: شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل مقاومت ۲۰۰ ساله ایالت طبرستان در برابر حملات  اعراب در قرون اولیه اسلامی را همین صعب العبور بودن منطقه دانست که با ساخت قلعه‌ها و برج‌های دیده‌بانی و نگهبانی در محورهای مواصلاتی امنیت و اهمیت این گذرگاه طبیعی را دو چندان کرده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز ادامه داد:  از این رو با توجه به موقعیت جغرافیایی ۲ محوطه باستانی کشف شده  در جبهه شرقی دامنه های بیلقان به نظر می رسد که کاربرد این محوطه های تاریخی در زمینه  تامین امنیت و دیدبانی این گذرگاه بوده باشد.

وی  گفت: با کشف و شناسایی این ۲ محوطه در منطقه بیلقان، بررسی‌های بیشتر از طریق کارشناسان مربوطه به منظور تشکیل پرونده ثبتی در دست اقدام قرار گرفته است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *