کشف ۱۱۰ مقبره باستانی در دلتای نیل در مصر

کشف ۱۱۰ مقبره باستانی در دلتای نیل در مصر

باستان‌شناسان مصری ۱۱۰ مقبره را در یک محوطه باستانی در دلتای نیل کشف کردند.

کشف ۱۱۰ مقبره باستانی در دلتای نیل در مصر

به گزارش خبرنگار میراث آریا، وزارت میراث باستانی و گردشگری مصر روز سه‌شنبه از اکتشاف ۱۱۰ مقبره باستانی در این کشور خبر داد. این مقبره‌ها که برخی حاوی بقایای انسانی هم هستند، در محوطه باستانی کوم الخلجان در استان دقهلیه از زیر خاک بیرون کشیده شدند. این محوطه در ۱۵۰ کیلومتری شمال شرقی قاهره واقع شده است.

مجموعه کشف‌شده شامل ۶۸ مقبره بیضی‌شکل است که قدمتشان به دوره مصر ما قبل‌ تاریخ، یعنی بین ۶۰۰۰ تا ۳۱۵۰ پیش از میلاد، بازمی‌گردد. علاوه بر این‌ها، ۳۷ مقبره مستطیل‌شکل به‌جا مانده از دوران باستان (۱۷۸۲-۱۵۷۰ پیش از میلاد) هم در این منطقه کشف شده است. این دوره مربوط به زمانی می‌شود که هیکسوس‌ها بر مصر باستان حکمرانی می‌کردند. پنج قبر دیگر هم بیضی‌شکل هستند، اما به دوران نقاده سوم (دوره پیش‌دودمانی) تعلق دارند، یعنی بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۳۰۰۰ پیش از میلاد ساخته شده‌اند.

باستان‌شناسان طی این حفاری‌ها موفق به کشف بقایای انسانی افراد بالغ و کودکان، تجهیزات تدفین و اشیای سفالی در این مقبره‌ها شدند. این کشف، جدیدترین مورد از اکتشافات باستان‌شناسی در سال‌های اخیر مصر است، تلاشی ستودنی از سوی مقامات این کشور برای احیای صنعت گردشگری منطقه. گردشگری مصر از سال ۲۰۱۱ روندی نزولی داشته است و پاندمی کرونا هم مزید بر علت شده است تا این کشور بدترین سال‌های گردشگری خود را تجربه کند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *