بازگشت دیوارنگاره‌های مسروقه به شهر سوخته پمپئی

بازگشت دیوارنگاره‌های مسروقه به شهر سوخته پمپئی

۶ دیوارنگاره که سالها پیش از ویرانه‌ چند ویلای رومی دزدیده شده بودند، به شهر باستانی پمپئی معروف به شهر سوخته بازگردانده شدند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، پلیس ایتالیا  (سه‌شنبه، ۲۸ اردیبهشت) از بازگرداندن دیوارنگاره‌های دزدیده شده از پمپئی به این شهر باستانی در ایتالیا خبر داد.

بازگشت دیوارنگاره‌های مسروقه به شهر سوخته پمپئی

سه مورد از این دیوارنقش‌ها که قدمتشان به قرن اول میلادی باز می‌گردد، از دو ویلای رومی در محوطه تاریخی استابیا دزدیده شده‌اند که در چند کیلومتری جنوب غرب پمپئی قرار دارد؛ از این سه دیوارنقش یکی یک زن را به تصویر می‌کشد، دیگری یک فرشته بالدار در حال نواختن فلوت و سومی نیز طرحی از سر یک زن است.

گفته می‌شود این دیوارنقش‌های تاریخی در دهه ۱۹۷۰ میلادی از شهر پمپئی به سرقت رفتند و پس از قاچاق به خارج از ایتالیا، دو دهه بعد به مجموعه‌دارانی از آمریکا، سوئیس و انگلیس فروخته شدند.  

دایره هنر پلیس ایتالیا این سه دیوارنقش را سال گذشته در جریان یک تحقیقات گسترده پیرامون قاچاق بین‌المللی اشیاء باستان‌شناختی این کشور، کشف و مصادره کرد.

سه دیوارنگاره دیگر در سال ۲۰۱۲ از محل یک حفاری غیرقانونی در سیویتا جولیانا در ۷۰۰ متری شمال غرب پمپئی کشف شدند. این همان منطقه‌ای است که باستان‌شناسان سال گذشته اسکلت دو قربانی فوران کوه وزوو را در آن کشف کردند، اسکلت‌هایی که براساس گمانه‌زنی‌ها به یک برده جوان و صاحبش تعلق داشت.

ویرانه‌های پمپئی یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشور ایتالیاست. پمپئی (شهر سوخته) در سال ۷۹ میلادی بر اثر فوران آتش‌فشان کوه وزوو که در نزدیکی ناپل امروزی در جنوب ایتالیا قرار دارد، زیر خاک مدفون شد. ویرانه‌های این شهر قرن‌هاست با یک لایه ضخیم و چند متری از خاکستر آتش‌فشانی و گردوغبار پوشانده شده و بنابراین بقایای بسیاری از سازه‌های شهر و ساکنانی که نتوانستند از فوران آتش‌فشان فرار کنند نسبتا دست نخورده باقی مانده و یک گنجینه تاریخی نفیس برجای گذاشته است. 

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *