بیشتر از 100 تدفین از دلتای رود نیل کشف شد

بیشتر از 100 تدفین از دلتای رود نیل کشف شد

تدفین‌ها حاوی بقایای بزرگسالان و كودكان در محوطۀ باستانی كوم الخولگان در شمال مصر پیدا شده است

دقهلیه (DAKAHLIA)، مصر – طبق گزارش اهرام آنلاین، 110 تدفین حاوی بقایای بزرگسالان و كودكان در محوطۀ باستانی كوم الخولگان (Koum el-Khulgan) در منطقۀ دلتای نیل در شمال مصر پیدا شده است. قطعات سفال، طلسم‌ها (amulets)، تعویذهایی به شکل سوسک مصری (scarab)، ابزارهای سنگی و چاقوهای سنگ چخماق نیز به دست آمده است. مصطفی وزیری (Mostafa Waziri) از شورای عالی آثار باستانی گفت که بیش از 60 قبر به شکل بیضی بوده و مربوط به دوره پیش از سلسله‌های مصر، از حدود 6000 تا 3150 پ.م است. در این مقبره‌ها، اجساد به حالت خمیده در طرف چپ قرار می‌گرفتند. بقایای نوزادان  در خمره‌های سفالی قرار داشتند. وی افزود: 

بیشتر از 100 تدفین از دلتای رود نیل کشف شد ، در محوطۀ باستانی كوم الخولگان

پنج قبر بیضی شکل مربوط به دوره نقده III (Naqada)، از حدود 3200 تا 3000 پ.م است. 37 گور به شکل مستطیل هستند و مربوط به دورۀ دوم میانه[1] است که به حکومت هیکسوس (the Hyksos) بین سال‌های 1640 تا 1540 پ.م مربوط است. بقایای کودکان خردسال از این دوران در تابوت سفالی (sarcophagi )[2] قرار داده شده است. برای مطالعه‌ در مورد بیش از 100 تابوت چوبی منقوش کشف شده در گورستان سقاره، به «Mummy Cache»، یکی از 10 کشف برتر باستان شناختی در سال 2020 بروید.

[1] دوره دوم میانی دوره­ای است که مصر باستان برای دومین بار، بین پایان پادشاهی میانه و آغاز پادشاهی جدید، به هم ریخت.(مترجم)

[2] یک تابوت، که معمولاً با یک مجسمه یا کتیبه تزئین شده و با تمدن­های باستان مصر، روم و یونان مرتبط است. (مترجم)

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *