ثبت جهانی آسبادهای منطقه سیستان سرعت گرفته است

ثبت جهانی آسبادهای منطقه سیستان سرعت گرفته است

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: در ماه‌های اخیر روند پیشرفت تکمیل پرونده ثبت جهانی آسبادهای منطقه سیستان سرعت بیشتری پیدا کرده است.

به گزارش ایمنا، منصوره ملاالهی با اشاره به پیگیری و تلاش برای ثبت آسبادهای سیستان در فهرست آثار جهانی اظهار کرد: در جدیدترین فعالیت تصویربرداری هوایی این آثار ارزشمند در دستور کار این حوزه و پایگاه ملی آسبادهای سیستان قرار گرفته است.

ثبت جهانی آسبادهای منطقه سیستان سرعت گرفته است

وی با بیان اینکه مجموعه آسبادهای ثبتی منطقه سیستان شامل هفت اثر است خاطرنشان کرد: آسبادهای قلعه‌رستم در محدوده تاریخی حوضدار، آسباد دوقلوی قلعه رستم، آسباد کوچک مچی و از جمله این آسبادهای هستند که پرونده میراث جهانی آن‌ها به طور مشترک توسط سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی در دست تهیه است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه پیش از این مرمت این بناها با اقداماتی از جمله استحکام‌بخشی قسمت‌های آسیب‌دیده، مرمت تزئینات خشتی و اجرای اندود کاهگل صورت گرفته تصریح کرد: قرار است طبق برنامه زمان‌بندی شده پرونده آسبادهای سیستان تا شهریور امسال به ستاد مرکزی ارسال شود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *