دانشمندان نامه‌های مهر و موم شده 300 ساله را به صورت دیجیتالی باز کردند

بازگشایی نامه‌های ممهور 300 ساله به صورت دیجیتالی

تیمی از محققان با استفاده از اسکنر بسیار حساس میکرو سی‌تی اشعه ایکس، چهار نامه از مجموعه‌ی براین را اسکن کرده‌اند.

به گزارش sci-news،‌ قبل از تولید انبوه پاکت‌های نامه در دهه 1830، بیشتر نامه‌ها از طریق روشی خاص ایمن و به گونه‌ای بسته می‌شده‌اند، در این روند نامه‌ها به صورت شکل‌های پیچیده‌ چندین تا خورده‌ به طوریکه به پاکت نامه احتیاجی نبوده و سپس فرستاده می‌شدند.

این روش خاص برای ایمن کردن نامه‌ها فعالیتی روزمره برای قرن‌ها، در سراسر فرهنگ‌ها، مرزها و طبقات اجتماعی بود و نقش اساسی در تاریخ سیستم‌های امنیتی به عنوان حلقه گمشده بین تکنیک‌های امنیتی برای ارتباطات فیزیکی تا رمزنگاری مدرن دیجیتالی ایفا می‌کند.

دانشمندان نامه‌های مهر و موم شده 300 ساله را به صورت دیجیتالی باز کردند

مجموعه برایان، صندوق پست اروپایی است که پست‌های 300 ساله فرستاده نشده را حفظ می کند و فرصت مناسبی برای مطالعه نامه‌های مهر و موم شده و باز نشده را فراهم می‌کند.

این مجموعه شامل 3148 مورد فهرست شده از جمله 2571 نامه باز شده، قطعات و سایر اسناد و 577 بسته نامه که هرگز باز و فرستاده نشده است.

تا کنون، تجزیه و تحلیل این نامه‌های باز نشده به دلیل روشهای استاندارد بایگانی در صورت درخواست برای برش و باز کردن نامه‌ها محدود شده است، به این دلیل که سلامت فیزیکی نامه‌های باز نشده را به خطر می اندازد.

پروفسور گراهام دیویس ( Graham Davis) از دانشگاه کوئین مری (Queen Mary) لندن و همکارانش یک روش جایگزین مبتنی بر تجزیه و تحلیل محاسباتی را پیشنهاد می‌دهند، جایی که نامه ها در حالت باز نشده دست نخورده باقی می‌مانند و محققان می‌توانند مطالب آنها را بخوانند.

پروفسور دیویس می‌گوید: «ما اسکنر اشعه ایکس خود را به گونه‌ای طراحی کرده‌ایم که حساسیت بی نظیری برای شناسایی مواد معدنی دندان داشته باشد که در تحقیقات دندانپزشکی بسیار ارزشمند است. اما این حساسیت بالا امکان تشخیص انواع خاصی از جوهر در کاغذ و پوست را نیز فراهم کرده است. باورنکردنی است که یک اسکنر طراحی شده برای بررسی دندان‌ها ما را تا اینجا رسانده است.»

همچنین دکتر دیوید میلز (David Mills) از دانشگاه کوئین مری  لندن می‌گوید: «ما توانسته‌ایم از اسکنرهای خود برای تاریخچه اشعه ایکس استفاده کنیم.»

فناوری اسکن شبیه CT اسکنرهای پزشکی است، اما با استفاده از اشعه ایکس بسیار دقیق‌تر شده است به طوریکه به ما این امکان را می‌دهد تا ریز آثار فلز در جوهر مورد استفاده برای نوشتن حروف نامه‌ها را ببینیم.»

دانشمندان محتوای نامه‌ای به تاریخ 31 ژوئیه 1697 را آشکار کرده‌اند. این نامه توسط شخصی به نام  ژاک سناکس (Jacques Sennacques) در پاریس برای پسر عمویش پیر لپرس (Pierre Le Pers) تاجر فرانسوی در لاهه ارسال شده است. سناکس در این نامه از پسرعموی خود درخواست یک کپی تایید شده از اعلامیه فوت یکی از بستگان‌شان به نام دنیل لپرس (Daniel Le Pers) را داشته است.

به دنبال اسکن میکرو سی‌تی اشعه ایکس از نامه‌ها، نویسندگان با استفاده از الگوریتم‌های محاسباتی، تصاویر را اسکن، لایه‌های مختلف نامه تا شده را شناسایی و جدا می کنند و نامه را «به طور مجازی باز می کنند».

محققان اظهار داشتند «که این الگوریتم آنها را مستقیما به قلب این نامه‌ مهر و موم شده هدایت می‌کند. گاهی اوقات، گذشته در برابر موشکافی و بررسی‌های دقیق ما مقاومت می کند. ما می توانستیم به سادگی این نامه ها را باز کنیم، اما در عوض ما بر روی مطالعه‌ی ویژگی‌های پنهان، مخفی و غیرقابل دسترس آنها تمرکز کردیم. ما  متوجه شدیم که نامه‌ها هنگامی که باز نمی‌شوند و به صورت مهر و موم شده باقی می‌مانند اطلاعات بیشتری را برای ما آشکار می‌کنند. استفاده از هوش مجازی برای خواندن یک روایت شخصی که هرگز نور خورشید را ندیده  و به گیرنده آن نرسیده، واقعاً خارق العاده است.»

این پژوهش در مجله ارتباطات طبعیت ((Nature Communications منتشر شده است. (https://www.nature.com/articles/s41467-021-21326-w)

جی دامبروزیو (J. D’ambrosio) و دیگران، 2021. باز کردن نامه های مهر و موم شده از طریق هوش مجازی  توسط میکرو سی‌تی اشعه ایکس. Nat Commun 12 ،1184؛ doi: 10.1038 / s41467-021-21326-w

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *