در تاریخی دربند حکیم باشی اردکان گم شد

در تاریخی دربند حکیم باشی اردکان گم شد

بخشی از در تاریخی دربند حکیم باشی اردکان که یکی از آثار ملی ثبت شده ایران و قدمت آن مربوط به اواخر قاجاریه و اوایل پهلوی است، مفقود شد.

در تاریخی دربند حکیم باشی اردکان گم شد

یکی‌ از اهالی بافت تاریخی اردکان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ضمن اعلام این خبر افزود: عصر امروز چهارشنبه چهارم خرداد ۱۴۰۰ در حال گذر از جنب این دربند تاریخی بودم که به یکباره متوجه مفقود شدن یکی از لنگه‌های درب دربند حکیم باشی اردکان شدم.

این شهروند اردکانی افزود: دقیقاً آخرین مرتبه که این درب را دیدم به خاطر ندارم اما امروز به ناگاه متوجه شدم که یکی از لنگه‌های درب ورودی خانه تاریخی حکیم باشی به سرقت رفته است.

موضوع را از دیگر اهالی محل جویا شدیم که بنا بر شواهد محلی و اظهارات اهالی این محل، یکی از لنگه‌های در این دربند چند مدت پیش به علت تخریب جایگاه نصب، در کنار هَشتی ورودی دربند افتاده‌ بوده که مستاجر ساکن یکی از خانه‌های داخل دربند آن را با خود به درون خانه برده است.

به گفته اهالی این منطقه تاریخی، حتی یگان‌های‌ گشتی میراث فرهنگی نیز برای بازپس‌گیری لنگه درب اقدام کردند ولی موفق نشده و ساکن این خانه هنوز اقدامی برای نصب یا بازپس دادن به میراث فرهنگی برای نصب مجدد آن نکرده است.

این دربند در تاریخ ۱۳۸۴/۰۸/۲۵ به شماره ثبت ۱۳۷۱۵ در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است ولی نیاز به‌ تعمیرات و بازسازی اساسی دارد و در صورت بی‌توجهی مسئولان امر و میراث فرهنگی به زودی شاهد نابودی و تخریب کامل آن خواهیم بود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *