دومین شماره فصلنامه‌ی تاریخ و باستان‌شناسی مازندران منتشر شد​

دومین فصلنامه‌ی تاریخ و باستان‌شناسی مازندران منتشر شد

این نشریه، به سردبیری سیدرحیم موسوی ساروی و مدیر مسئولی مهدی عابدینی عراقی منتشر شده و به زودی به صورت الکترونیکی و چاپی در اختیار علاقمندان خواهد بود.​

گستردگی و غنای فرهنگ و تمدن ایر ان زمین و خطۀ کهن مازندران با همان مرزهای تاریخی –  فرهنگی و پیشینۀ شگفت انگیزش برکسی پوشیده نیست. بی‌تردید گام نهادن در وادی تحقیق و پژوهش‌های باستان‌شناسی و تاریخ در مازندران، دارالمرز ایران، کاری است دشوار و راهی است بی نهایت پر پیچ و خم.

پژوهشگران، در راه شناخت و شناساندن حوزۀ فرهنگی- تاریخی این ناحیه، با رنج‌های بی‌شمار و تلاشهای فراوان به دنیای پر رمز و راز ادوار پیشین سرزمینی وارد می‌شوند که هاله‌ای از افسانه‌ها و حکایت‌های کهن آن را فراگرفته است. از دیگر سو همواره نگران هجوم سهمگین تخریب و نابودی آثار و اشیاء تاریخی، نابودی خرده فرهنگ‌ها، سنت‌ها و آیین‌های کهن، سطحی‌نگری و بهره‌گیری عوامانه از داده‌های تاریخ و باستان‌شناسی، فعالیت اندیشمند‌نمایان دروغین نیز باید باشند و به خون‌دل مسیر را دست در دست هم پیش ببرند.

خلاصه آنکه در این دریای ژرف، آثار و نوشته‌های اینان که با سخت‌کوشی و تنگناهای گوناگون فراهم آمده است، چراغ راه حقیقت‌جویان و دانش دوستان می‌شود.

برای گروه کوچک ما که این راه را با عشق آغاز کرده‌ایم، همین کافی است تا لبخند رضایت بنشیند بر جان تشنگان دانش و حقیقت، و ما احساس کنیم که ادای دینی کرده‌ایم به این شمایل زیبایی، مازندران بزرگ.

این فصلنامه گام کوچکی است در راه نیل به این نکتۀ مهم و اساسی که تحقیق، پایۀ توسعۀ علمی است و مقدمه‌ای برای رسیدن به جایگاه والاتر دانش و علم در خطۀ زرین ما.

مهدی عابدینی عراقی

دومین شماره فصلنامه‌ی تاریخ و باستان‌شناسی
دومین شماره فصلنامه‌ی تاریخ و باستان‌شناسی
close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *