سه فصل کاوش باستانی در کله‌کوب سرایان انجام شد

سه فصل کاوش باستانی در کله‌کوب سرایان انجام شد

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان گفت: تاکنون ۲ فصل گمانه‌زنی و سه فصل کاوش باستانی با حضور باستان‌شناسان مطرح کشوری و خارجی در محوطه تاریخی "کله‌کوب سرایان" انجام شده و نتایج خوبی به دست آمده است.

محمد عرب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تخصیص ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار از محل منابع ملی حصارکشی و نصب فنس در قسمتی از محوطه باستانی کله‌کوب به منظور حفاظت و جلوگیری از تخریب و ورود غیرمجاز وسایل نقلیه انجام می‌شود.

وی گفت: محوطه کله‌کوب در شهر آیسک شهرستان سرایان به شماره ۲۳۰۰۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و با مساحت بیش از ۹ هکتار در تملک میراث فرهنگی است.

سه فصل کاوش باستانی در کله‌کوب سرایان انجام شد

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان اظهار داشت: این محل یکی از معدود محوطه‌های پیش‌ از تاریخ شناسایی شده در استان خراسان جنوبی بوده که دارای توالی فرهنگی مناسبی از هزاره پنجم تا سوم پیش از میلاد در این منطقه است.

وی گفت: توالی لایه‌نگاری شناسایی‌شده براساس کاوش صورت گرفته شامل دوره‌های مفرغ، آغاز شهرنشینی و هزاره پنجم پیش از میلاد است که استقرار در محوطه از اوایل دوره مس‌سنگی حدود هفت هزار سال قبل آغاز شده و در دوره مفرغ حدود پنج هزار سال پیش به پایان می‌رسد.

عرب افزود: یکی از ویژگی‌های برجسته محوطه کله‌کوب حضور سفال‌های لبه واریخته شاخص دوره آغاز شهرنشینی است که به تعداد زیاد در این محوطه شناسایی شده است.

وی ابراز امیدواری کرد: با اختصاص اعتبارات بیشتر برای فعالیت‌های پژوهشی و باستان‌شناسی و تداوم کاوش‌ها در این محوطه تاریخی، اطلاعات کامل‌تری حاصل شود.

باستان‌شناسان بر این باورند که کله‌کوب قدیمی‌ترین استقرارگاه انسانی در استان خراسان جنوبی و شرق کشور است و این محل باید به سایت موزه تاریخ شرق تبدیل شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۶ هزار  سال دائما استقرار در کله‌کوب وجود داشته است و هیچ سایتی در خراسان جنوبی و در دوره پیش از تاریخ وجود ندارد که این توالی فرهنگی را داشته باشد.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان سرایان در ۱۶۰ کیلومتری بیرجند است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *