صدور مجوز فصل دوم کاوش باستان‌شناسی در تپه معصوم زاده بجنورد

صدور مجوز فصل دوم کاوش باستان‌شناسی در تپه معصوم زاده بجنورد

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از صدور مجوز برای برنامه فصل دوم کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه معصوم زاده بجنورد از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور خبر داد.

علی مستوفیان اظهار کرد: عملیات کاوش از هفته آینده و به سرپرستی دکتر زهرا لرزاده آغاز می‌شود.

وی عنوان کرد: فصل دوم کاوش‌های باستان‌شناسی معصوم زاده به‌منظور تکمیل مطالعات باستان‌شناسی این محدوده انجام می‌شود.

صدور مجوز فصل دوم کاوش باستان‌شناسی در تپه معصوم زاده بجنورد

ایسنا، مستوفیان ابراز امیدواری کرد که با تداوم پژوهش‌های بلندمدت، توان بالقوه‌ای که حیات پایدار این محوطه تاریخی را تضمین می‌کند را شناسایی کنیم و برای حفظ اصالت و ارزش‌های اقتصادی، تاریخی و فرهنگی مردم به کار گیریم.

وی افزود: دور جدید مطالعات جامع باستان‌شناختی در محوطه معصوم‌زاده با هدف گاه‌نگاری، روند شکل‌گیری و گسترش محوطه به‌عنوان یک واحد استقراری شهری و رابطه طبیعی و تاریخی آن با شهر و جلگه امروز بجنورد در پاییز سال گذشته و به سرپرستی دکتر زهرا لرزاده انجام شد.

مستوفیان گفت: حاصل کاوش‌ها که درمجموع در چهار ترانشه انجام شد، علاوه بر آنکه گاه‌نگاری و نحوه شکل‌گیری و ساختار لایه‌های فرهنگی محوطه را بر ما آشکار کرد، منجر به یافتن فضاهای زیستی و صنعتی در بخش‌های شمالی و جنوبی محوطه شد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان شمالی تصریح کرد: بر اساس یافته‌های تاکنون در کاوش، به نظر می‌رسید که این استقرار شهری از رونق زیادی به‌ویژه در سده‌های ۵ و ۶ هجری برخوردار بوده، تنوع و تراکم انواع یافته‌های سفالی و غیر سفالی که در فضاهای صنعتی و زیستی یافت شده نیز خود نشان دیگری از رونق این استقرار شهری در دوره سلجوقی بوده است.

مستوفیان اشاره‌ای نیز به طرح توسعه امامزاده سیدعباس(ع) بجنورد داشت و اظهار کرد: اجرای این طرح فرصتی شد تا پس از چندین سال موضوع مالکان تپه معصوم‌زاده نیز موردتوجه قرار بگیرد و اقدامات خوبی در راستای تعیین تکلیف این موضوع در حال انجام است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این اداره کل، وی با بیان اینکه بناست با حل این مشکل، فضای در اختیار گرفته‌شده به‌عنوان فضای باز فرهنگی و تقویت هویت شهری مورداستفاده قرار بگیرد، افزود: تپه معصوم‌زاده بجنورد با شماره ۷۰۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *