عملیات مرمت سنگ‌نوشته خرم‌آباد اتمام یافت

عملیات مرمت سنگ‌نوشته خرم‌آباد اتمام یافت

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی لرستان از اتمام عملیات مرمت کتیبه تاریخی سنگ‌نوشته در شهر خرم‌آباد توسط تیم تخصصی مرمت آثار تاریخی کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، سیدامین قاسمی (مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی لرستان) از اتمام عملیات مرمت کتیبه تاریخی سنگ‌نوشته در شهر خرم‌آباد توسط تیم تخصصی مرمت آثار تاریخی کشور خبر داد. 

عملیات مرمت سنگ‌نوشته خرم‌آباد اتمام یافت

 قاسمی با بیان اینکه این تیم تخصصی، مرمت آثار تاریخی شاخص کشور نظیر تخت‌جمشید، پاسارگاد، گنج‌نامه و بیستون را در کارنامه خویش دارد، عنوان کرد: این مجموعه عملیات مرمت به وسیله تیم تخصصی مذکور از سال گذشته آغاز شده بود هفته پیش به پایان رسید.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی لرستان با اشاره به ضرورت حفظ اصالت اثر تاریخی، تاکید کرد: به منظور حفظ اصالت و نیز افزایش توان مقاومتی این کتیبه تاریخی، تیم تخصصی مرمت از مواد شیمیایی استفاده نکرده‌اند.

او اضافه کرد: کتیبه سنگ نوشته خرم‌آباد مربوط به قرن ششم هجری است که به دستور یکی از امرای محلی سلجوقی به زبان فارسی و خط کوفی نوشته شده است و حاوی احکامی درباره بخشش مالیات، چرای دام در چراگاه‌های شاپورخواست و نیز ممنوع کردن برخی عادات ناپسند است.

قاسمی ادامه داد: این یادمان تاریخی از نیاکان ایران‌زمین به شماره ۳۹۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *