نخستین شماره دو فصلنامه موزه ملی ایران منتشر شد

نخستین شماره دو فصلنامه موزه ملی ایران منتشر شد

این دو فصلنامه به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر خواهد شد،‌ و محورهای اصلی آن مقالاتی با موضوع باستان‌شناسی،‌ موزه‌داری،‌ مرمت و مباحث نظری پیرامون آن‌ها خواهد بود

خستین شماره دو فصلنامه موزه ملی ایران منتشر شد

طبق گفته جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران، مجله موزه ملی ایران به صورت دو فصلنامه و به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود و محورهای اصلی مورد نظر آن مقالاتی با موضوع باستان‌شناسی، موزه‌داری، مرمت و مباحث نظری مرتبط با آنهاست که عمدتاً بر اساس نتایج پژوهش‌های انجام شده بر مجموعه‌ آثار موجود در موزه ملی ایران یا سایر موزه‌های کشور و جهان باشد. نوکنده در ادامه گفت رویکرد مجله طبق قوانین وزارت علوم برای نشریات پژوهشی است و تمامی فعالیت‌های آن تنها در سامانه نشریه به آدرس http://jinm.irannationalmuseum.ir/ انجام خواهد شد.

وی در خصوص پیشینه انتشار مجله در موزه ملی گفت: موزه ملی ایران پیش از این در سال ۱۳۸۴ «مجموعه مقالات موزه ملی ایران» را در یک مجلد و همچنین در سالهای ۸۶-۱۳۸۴ چندین شماره از فصلنامه «باستان‌شناسی» را بطور مشترک با دانشگاه تهران منتشر کرد. همچنین کارشناسان موزه طی سال‌های ۹۲-۱۳۸۹ در انتشار مجله «باستان‌شناسی ایران» همکاری داشتند. نوکنده تاکید کرد که علارغم این تلاش‌ها موزه بعد از گذشت بیش از هشتاد سال فاقد مجله تخصصی مستقلی بود که منعکس‌کننده نتایج پژوهش‌های انجام‌شده در موزه باشد. خوشبختانه این کمبود در نتیجه تلاش‌های پیگیر کارشناسان موزه رفع شد و با انتشار شماره یکم دو فصلنامه موزه ملی ایران گام مهمی برداشته شد. وی اظهار امیدواری کرد که مجله بتواند بطور تخصصی چه در ایران و چه در سطح بین‌المللی بازتاب پژوهش‌های متعدد انجام شده در موزه ملی کشورمان باشد. نوکنده در پایان از کلیه پژوهشگرانی که نتایج مطالعات خود را در شماره نخست مجله ارایه کردند و کارشناسان موزه ملی که پیگیری و اجرای مراحل مختلف آماده‌سازی شماره نخست را به عهده داشتند سپاسگزاری کرد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *