کارگروه خصوصی‌سازی در میراث فرهنگی استان مرکزی تشکیل شد

کارگروه خصوصی‌سازی در میراث فرهنگی استان مرکزی تشکیل شد

در حالی که استان مرکزی تجربیات تلخی در واگذاری و خصوصی‌سازی در بخش صنایع و حتی گردشگری دارد اما مدیرکل میراث فرهنگی از خصوصی‌سازی برخی امور حوزه گردشگری و صنایع دستی و تشکیل کارگروه خصوصی‌سازی در میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، در حالی که با شنیدن واژه خصوصی‌سازی و به دلیل مدیریت غلط و روند اشتباه خصوصی‌سازی در بخش صنایع استان مرکزی حس خوبی به مردم این استان القا نمی‌شود اما این بار خبر از واسپاری بخشی از امور حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی شنیده می‌شود.

کارگروه خصوصی‌سازی در میراث فرهنگی استان مرکزی تشکیل شد

موضوعی که با تشکیل کارگروه خصوصی‌سازی امور روند واگذاری بخشی از امور مربوط به گردشگری و صنایع دستی در استان مرکزی به تشکل‌های صنفی در حال اجرا شدن است.

تجربه تلخ واگذاری تأسیسات گردشگری استان مرکزی به بخش خصوصی

این در حالی است که البته این واگذاری در بخش گردشگری چندان موفق نبوده، به طوری که در واگذاری غار نخجیر در دلیجان شاهد آسیب جدی به این غار بودیم به طوری که مورد انتقاد مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان مرکزی قرار گرفت.

در 2سال اخیر علیرضا ایزدی مدیرکل حوزه وزارت میراث فرهنگی که آن روزها سُکّان میراث فرهنگی استان را در دست داشت با انتقاد از عملکرد بهره‌بردار غار به خبرنگار تسنیم گفت: در غار نخجیر به برخی از اتفاقاتی که افتاده معترض هستم. وقتی می‌گوییم غار زنده، یعنی نیاز به حساسیت بیشتر و احتمال خطر بیشتر، چرا که این غار با اندکی غفلت ممکن است دچار ریزش و مشکلات دیگر شود و تونلی که در این غار ایجاد شده، فاجعه بوده که نتیجه کار بدون در نظر گرفتن توان اکولوژیکی منطقه است، وقتی تنها نگاهمان به حوزه اقتصادی باشد ارزش‌ها را نادیده می‌گیریم که این مخالف حفاظت از آثار طبیعی است.

آغاز خصوصی‌سازی در میراث فرهنگی استان مرکزی

با این حال و با توجه به تجربه‌های تلخ خصوصی‌سازی در استان مرکزی در هر بخش اما باز خبر از واگذاری جدید در حوزه میراث فرهنگی استان مرکزی به گوش می‌رسد، به طوری که مصطفی مرزبان، مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به واگذاری امور این حوزه به بخش خصوصی به خبرنگار تسنیم گفت: این اقدام بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، کاهش تصدی‌گری‌های دولت و اجرای منویات مقام معظم رهبری در اجرای ماده 24 قانون مدیریت خدمات کشوری در حوزه سرمایه‌گذاری، گردشگری و صنایع دستی به تشکّل‌های صنفی اجرا می‌شود.

وی افزود: در راستای تکریم ارباب رجوع و حقوق شهروندی و رعایت اصول پروتکل‌های بهداشتی و به منظور جلوگیری از تردد و حضور شهروندان به ادارات، بخشی از خدمات حوزه گردشگری و صنایع دستی با ترسیم سازوکار در سال 1400 به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

مرزبان بیان کرد: برای همسو شدن با چرخه اقتصاد جهانی و یکپارچه سازی این بخش با تغییر فرایندهای خود میسّر می‌شود که برخی از تصدی‌گری‌های دولتی را  به یک فضای باز بخش خصوصی واگذار کنیم که این موضوع از مزایای طرح واگذاری امور تصدی‌گری در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، گردشگری و صنایع دستی است.

تشکیل کارگروه خصوصی سازی در میراث فرهنگی استان مرکزی

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی بیان کرد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سعی می‌کند با فراهم کردن بسترهای قانونی و حمایت‌های لازم و داشتن نظارت کامل بر فعالیت‌های بُرون سپاری شده از فعالیت بخش خصوصی حمایت کند.

مرزبان خاطرنشان کرد: این اقدام، دستور قانون برنامه ششم است و پیرو آن کارگروهی تشکیل شده که امور قابل واگذاری، احصا شود و به دنبال این دستورالعمل و اقدامات، به زودی این فعالیت‌ها طی جلسات کارشناسی‌تر معرفی و مقدمات واگذاری آنها فراهم خواهد شد.

به گزارش تسنیم، در حالی که برخی کارشناسان، این دست اقدامات را کار سازی برخی دولتی‌ها برای دوران پسادولت یازدهم و دوازدهم می‌دانند تا مسئولان فعلی در ادارات پس از دولت و خروج از بخش دولتی به این اقدامات به صورت خصوصی بپردازند، و فعالیت برخی کارشناسان و کارکنان میراث فرهنگی استان در سیستم مجموعه‌های خصوصی گردشگری استان می‌دانند، برخی هم این روند را برای استان در راستای چابک سازی ارزیابی می‌کنند هرچند تجربه نشان داده چنین شتاب زدگی در خصوصی‌سازی بخش‌ها جز زیان برای مردم و بیت المال چیزی به دنبال نداشته است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *