6 کاندیدای ثبت در کاروانسراهای راه ابریشم ایران

6 کاندیدای ثبت در کاروانسراهای راه ابریشم ایران

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان اعلام کرد

 حمیدرضا دوست‌محمدی 24 خردادماه با اعلام این خبر اظهار کرد: دو کاروانسرای سنگی و آجری آهوان، کاروانسرای میامی و میان‌دشت، عباس‌آباد و کاروانسرای قصر بهرام در گرمسار 6 کاروانسرایی هستند که کاندیدای ثبت در مجموعه کاروانسراهای ایران هستند.

ایسنا، وی با اشاره به اینکه 6 کاروانسرای تاریخی استان سمنان کاندیدای ثبت در پرونده مجموعه کاروانسراهای راه ابریشم ایران برای قرار گرفتن در فهرست یونسکو هستند، از این استان به عنوان دیار کاروانسراهای تاریخی نام برد و ادامه داد: بیش از 30 کاروانسرای تاریخی در استان سمنان وجود دارد.

6 کاندیدای ثبت در کاروانسراهای راه ابریشم ایران

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اضافه کرد: کاروانسرای تاریخی میان‌دشت که بزرگترین مجموعه کاروانسرایی در ایران است و در برگیرنده سه کاروانسرا است، کاروانسرای عباس‌آباد و کاروانسرای میامی سه کاروانسرایی هستند که از شهرستان میامی در این پکیج قرار گرفتند. همچنین دو کاروانسرای سنگی و آجری در آهوان سمنان و کاروانسرای قصر بهرام در جنوب گرمسار سه کاروانسرای دیگری هستند که در این لیست قرار گرفتند.

وی با اشاره به تجربه ثبت جهانی مجموعه جنگل‌های هیرکانی و قرار گرفتن جنگل‌های ابر و بخشی از جنگل های شهرستان مهدیشهر در آن تصریح کرد: امیدواریم با ثبت جهانی کاروانسراها برای دومین بار آثاری از این استان در شمار آثار ثبت جهانی قرار بگیرد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان ابراز امیدواری کرد: با ثبت جهانی کاروانسراهای ایران، برای دومین بار آثاری از این استان در شمار آثار ثبت جهانی قرار بگیرد.

وی با اشاره به آغاز مقدمات لازم برای ثبت جهانی کاروانسراهای این استان خاطرنشان کرد: مستند کاروانسراهای تاریخی ایران در استان سمنان در حال تصویربرداری است.

دوست‌محمدی تصریح کرد: این مستند با هدف جریان‌سازی تبلیغاتی و رسانه‌ای برای ثبت جهانی پرونده کاروانسراها در فهرست یونسکو در حال تولید است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: این گروه مستندساز تا کنون از کاروانسرای تاریخی میان‌دشت میامی که بزرگ‌ترین مجموعه کاروانسرایی در ایران است و دربرگیرنده سه کاروانسرا است، کاروانسرای میامی و کاروانسرای سنگی و آجری آهوان در سمنان تصویربرداری کرده و در روزهای آینده کار مستندسازی کاروانسرای ده‌نمک و قصر بهرام را انجام می‌دهند.

دوست‌محمدی ساخت این مستند را در معرفی آثار شاخص تاریخی در سطح ملی و بین‌المللی موثر دانست و افزود: این مستند به سفارش وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حال ساخت است.

به گزارش ایسنا، کاروانسراهای ایوانکی، ده نمک، قصر بهرام، عین‌الرشید، کاروانسرای آجری نو، لاسجرد،سپنج، تومانیاس،الهاک، ده ملا، صدرآباد،آهوان، میامی، عباس‌آباد، میان‌دشت و…از جمله مهمترین کاروانسراهای تاریخی در استان سمنان هستند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *