بررسی آلودگی هوای داخل یک ساختمان متعلق به دوره نوسنگی

بررسی آلودگی هوای داخل یک ساختمان متعلق به دوره نوسنگی

باستان شناسان با کمک مهندسان محیط زیست، کیفیت احتمالی هوای داخل خانه‌های محوطه چاتال‌هویوک (Çatalhöyük) در ترکیه در دوره نوسنگی، را بررسی و آزمایش کردند.

بررسی آلودگی هوای داخل یک ساختمان متعلق به دوره نوسنگی در چاتال هویوک

نیوکاسل، انگلستان (NEWCASTLE UPON TYNE, ENGLAND)- طبق خبر منتشر شده توسط دانشگاه نیوکاسل باستان شناسان با کمک مهندسان محیط زیست، کیفیت احتمالی هوای داخل خانه‌های محوطه چاتال‌هویوک (Çatalhöyük) در ترکیه در دوره نوسنگی، را بررسی و آزمایش کردند. تصور می شود که ساکنان این محوطه در کوره‌های گنبدی شکل خود، چوب و کود می سوزاندند. این نوع اجاق‌ها معمولاً در دیواره جنوبی اتاق‌‌ها در زیر منفذی در سقف قرار داشتند.

مختلفی از سوخت را در یک خانه مشابه سازه های نوسنگی که در دهه 1990 در این سایت ساخته شده است، سوزاندند. به دلیل عدم وجود تهویه در این خانه، طی مدت دو ساعت مقادیر بسیار ریزذرات تولید و پس از اتمام آتش تا 40 دقیقه سطح این ذرات بالا باقی مانده است. لیزا-ماری شیلیتو (Lisa-Marie Shillito) از دانشگاه نیوکاسل توضیح می‌دهد که موقعیت قرارگیری فرد در اتاق تأثیر زیادی در تماس او با ذرات معلق ندارد و این ذرات در همه‌ جای اتاق پخش می‌شده است؛ که می‌تواند بر سلامت تنفسی او تأثیر بگذارد. آلودگی هوای داخل خانه ممکن است از طریق ریه‌ها به جریان خون وارد و باعث التهاب در مناطق دیگر بدن شود. بنابراین می‌توان آن را به عنوان یکی از دلایل احتمالی ضایعات استخوانی که در بقایای بسیاری از ساکنان چاتال‌هویوک مشاهده شده است، در نظر گرفت.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *