بقایای یک پسر بچه در سایت اتروسکی در کامپانیا (Campania) در ایتالیا یافت شد

بقایای یک پسر بچه در سایت اتروسکی در کامپانیا (Campania) در ایتالیا یافت شد

سرپرست گروه باستان‌شناسی، جینا تومای اعلام کرد که بقایای یک پسربچه ۱۲ ساله در حالیکه کمربند جنگجویان از جنس برنزی بر تن داشته در ایتالیای مرکزی، در جنوب استان کامپانیا، پیدا شده است.

بقایای یک پسر بچه در سایت اتروسکی در کامپانیا (Campania) در ایتالیا یافت شد

عکس برگرفته از ANSA – گورستان پونته کانیانو، قبر شماره 10000 (قرن 4 ق.م). 

(ANSA) – رم، ۶ جولای- سرپرست گروه باستان شناسی، جینا تومای (Gina Tomay) در گفتگو با ANSA سرویس خبرگزاری ایتالیا اعلام کرد که بقایای یک پسربچه ۱۲ ساله در حالیکه کمربند جنگجویان از جنس برنزی بر تن داشته در پونته کانیانو (Pontecagnano)، محل استقرار تمدن اتروسکی در ایتالیای مرکزی، در جنوب استان کامپانیا (Campania)، پیدا شده است.

تومای درباره پسری که در قرن ۴ قبل از میلاد می زیسته و با دو ظرف سفالی در کنار پاهایش، یکی برای غذای بعد از مرگ و دیگری برای شرابی که تضمین کننده مکانی در مراسم ضیافت سمپوزیوم[1] بوده، پیدا شده است گفت: “این یک یافته بسیار معنادار و مهمی است”.

تومای افزود که این پسر پس از ۶۰ سال موفقیت و تمرین به دلیل “مطالعات، تحقیقات و کاوش های سیستماتیک”، ده هزارمین یافته در پونته کانیانو است.

وی اظهار داشت که سکونتگاه اتروسکی در آن منطقه که “به طور ویژه بهره مند از مزایایی است که طبیعت مساعد و نزدیکی به دریا به آن ارزانی داشته است”، بین قرون ۸ و ۷ قبل از میلاد به اوج شکوفایی خود رسیده است.

در پونته کانیانو اشیایی متعلق به تمام مناطق مدیترانه، از یونان تا مصر، از شرق دور تا سیسیل و ساردنیا پیدا شده است.

چند کیلومتر زمین های کشاورزی و رود سِله (Sele)، این سکونتگاه را از جانب غرب از شهر یونانی پائِستوم (Paestum) جدا می کند، در حالیکه در فاصله ای نه چندان دور در جنوب آن پمپئی قرار دارد که طبق مطالعات اخیر باستان شناس ماسیمو اُزانّا (Massimo Osanna)، خاستگاه اولیه آن نیز با اتروسک ها، حدود قرن ۷ قبل از میلاد در ارتباط بوده است.

اُزانّا، رئیس سابق پمپئی که در حال حاضر مدیر کل موزه های عمومی ایتالیا است، در این باره گفت که پسر اتروسکی و ده هزارمین یافته در پونته کانیانو “یک مطالعه موردی جالب و ارزشمند نیز محسوب می شود”.

این یافته های ممکن است که نظر بازدیدکنندگان بیشتری را به این سایت معطوف کند، مکانی که در ادبیات باستان شناسی پیشرو است ولی برخلاف پائستوم که در نزدیکی آن واقع شده است، مورد بی توجهی مسیر های اصلی گردشگری قرار گرفته است.

[1]  سمپوزیم کلمه ای یونانی به معنای با هم نوشیدن است. در یونان باستان سمپوزیوم بخشی از ضیافتی بود که بعد از خوردن غذا برگزار می شد، و نوشیدن با موسیقی، رقص، رسیتال یا گفتگو و مناظره برای خوشگذرانی همراهی می شد. سمپوزیم ها در هنر یونانی و اتروسکی با صحنه آرایی های مشابه به تصویر کشیده شده اند. (برگرفته از ویکیپدیا – مترجم)

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *