تخمین جمعیت یکی از شهرهای مایا در گواتمالا با استفاده از مطالعات رسوب‌شناسی

تخمین جمعیت یکی از شهرهای مایا در گواتمالا با استفاده از مطالعات رسوب‌شناسی

مایاها ممکن است با انتقال ضایعات انسانی از دریاچه و استفاده از آن به عنوان کود محصولات زراعی، خود را با تغییرات شرایط آب و هوایی سازگار کرده باشند

تخمین جمعیت یکی از شهرهای مایا در گواتمالا با استفاده از مطالعات رسوب‌شناسی

عکس از اندی برکنریج (Andy Breckenridge)

مونترال، کبک  -(QUEBEC)طبق اخبار منتشر شده توسط دانشگاه مک‌گیل (McGill University)، بنجامین کینان (Benjamin Keenan) و همکارانش از بررسی سطح مولکولهای آلی موجود در مدفوع انسان و حیوانات در لاگونا ایتزان (Laguna Itzan) واقع در گواتمالا به عنوان ابزاری برای تخمین جمعیت ساکنان یکی از شهرهای تمدن مایا در نزدیکی ایتزان (Itzan) استفاده کردند. 

محققان سپس برآورد تخمین خود از میزان جمعیت این شهر را با اسناد تاریخی، شواهد باستان شناسی و اطلاعات مربوط به تغییرات آب و هوا و پوشش گیاهی این منطقه که از حدود 3،300 سال پیش آغاز شده است، مقایسه کردند. این مطالعه نشان می دهد که مردم مایا حدود 650 سال زودتر از آنچه تصور می شد در این منطقه ساکن بودند و پس از «فروپاشی» حکومت مایا بین 800 و 1000 میلادی، یعنی زمانی که تصور می شد این منطقه خالی از سکنه است، آنها همچنان در شهر ایتزان به زندگی خود ادامه دادند. خشکسالی بین سالهای 1350 و 950 قبل از میلاد و دوباره از سال 90 تا 280 و 730 تا 900 میلادی باعث کاهش جمعیت در این منطقه شد. همچنین یک دوره آب‌وهوایی به شدت مرطوب بین سالهای 400 تا 210 قبل از میلاد یکی از دلایل دیگر کاهش جمعیت بود. با این حال، کینان و تیم او سطح پایینی از استانل مدفوع را در دوره‌ای که شواهد باستان شناسی نشان می دهد جمعیت زیادی در این شهر زندگی می کردند، در رسوبات دریاچه ثبت کردند. محققان این نظر را دارند که مایاها ممکن است با انتقال ضایعات انسانی از دریاچه و استفاده از آن به عنوان کود محصولات زراعی، خود را با تغییرات شرایط آب و هوایی سازگار کرده باشند. درنهایت، تصور می شود که در زمانی که اسپانیایی‌ها به آخرین پناهگاه مایاها در مناطق پست در جنوب حمله کردند، پناهندگان باعث افزایش جمعیت در حوالی سال 1697 میلادی در این مناطق شدند. 

برای مطالعه در مورد تنها شهر مایاها که دارای شبکه شهری بود، به “شهری در آغاز جهان” مراجعه کنید.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *