شهرداری بافت تاریخی اهواز ایجاد می‌شود

شهرداری بافت تاریخی اهواز ایجاد می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان با اشاره به آغاز احیای بافت تاریخی اهواز، از آغاز بازآفرینی شهری در آینده نزدیک خبر داد.

شهرداری بافت تاریخی اهواز ایجاد می‌شود

سیدحکمت‌اله موسوی در آیین آغاز پروژه مرمت و ساماندهی معابر بافت تاریخی اهواز که امروز (۱۴ تیرماه) انجام شد، اظهار کرد: از شهرداری اهواز و راه و شهرسازی خوزستان بابت آغاز یک کار مشارکتی برای حفظ، مرمت و نگهداری بافت تاریخی تشکر می‌کنم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: منابع مالی این پروژه از سوی شهرداری تامین می‌شود و کارهای فنی و نظارتی در حوزه میراث فرهنگی پیگیری خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: در کنار این طرح، به زودی کار در حوزه بازآفرینی آغاز می‌شود که امسال اعتباری از منابع اداره‌کل میراث فرهنگی برای آن  اختصاص می‌یابد.

موسوی بیان کرد: برای اولین بار است که چنین کار مشارکتی در راستای حفظ بافت و ابنیه تاریخی در حال انجام است که بسیار نویدبخش است. در گذشته کارها برعکس بود و در بسیاری از بافت‌ها به ویژه بافت و ابنیه تاریخی اهواز شاهد تخریب بودیم اما اکنون این رویکرد ناگهان تغییر پیدا کرده است که امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

وی در خصوص پروژه مرمت و ساماندهی معابر بافت تاریخی اهواز گفت: بر اساس ماده ۱۱۶ برنامه سوم، مقرر شد که محدوده بافت‌های تاریخی در سطح کشور تعیین شوند بنابراین این کار در شش شهر تاریخی خوزستان انجام و در سال ۸۹ به صورت رسمی ابلاغ شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: یکی از شهرهایی که بافت تاریخی آن مصوب شده، اهواز است که مقرر شده شهرداری، راه و شهرسازی و میراث به وظایف خود ورود کنند.

موسوی افزود: مقرر شد، در راستای حفظ و تضمین بافت تاریخی، شهرداری بافت تاریخی اهواز ایجاد شود. حداقل در منطقه یک و هفت شهرداری اهواز، می‌توانیم شهرداری بافت تاریخی داشته باشیم؛ این بافت‌های تاریخی عموما مربوط به دوره قاجار به بعد هستند که بخش‌هایی از آن سالم مانده‌اند و شاید سالم‌ترین قسمت‌های آن در منطقه عامری باشد. تلاش می‌شود با هم‌افزایی از این بافت نگهداری کنیم و آن را به اصالت خود برگردانیم تا زمینه قوی برای جذب گردشگری باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان بیان کرد: کار شهرداری در محله بعدی در معین‌التجار خواهد بود که میراث فرهنگی نیز بازآفرینی شهری در این منطقه را آغاز خواهد کرد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *