کشف قلعه اورارتویی ۲۸۰۰ ساله در شرق ترکیه

کشف قلعه اورارتویی ۲۸۰۰ ساله در شرق ترکیه

یک گروه از باستان شناسان قلعه ای مربوط به دوران اورارتویی ها را در شرق ترکیه یافتند.

کشف قلعه اورارتویی ۲۸۰۰ ساله در شرق ترکیه در کوهی به ارتفاع ۲۵۰۰متر
عکس برگرفته از سایت https://www.hurriyetdailynews.com/

حریت، بقایای این قلعه به ۲۸۰۰ سال پیش تاریخ گذاری شده است. این قلعه در جریان یک پروژه کاوش با حمایت دانشگاه وان یوزونجو یل (Van Yüzüncü Yıl)، در کوهی به ارتفاع ۲۵۰۰متر در منطقه گورپینار (Gürpinar) واقع در شرق استان وان پیدا شد.

یک مخزن آب بزرگ به عمق ۶.۵ متر، طول ۶.۵  متر، قطر ۲.۵ متر، سازه هایی به شکل دیوار و بقایای سفالی در این قلعه کشف شدند.

رفعت چاووش اوغلو (Rafet Çavuşoğlu) سرپرست تیم کاوش و استاد باستان شناسی در دانشگاه وان یوزونجو یل در مصاحبه با Anadolu Agency اظهار کرد: « اگرچه معتقدیم که تاریخ این قلعه همانند قلعه وان به دوره اورارتویی ها برمی گردد، اما شواهد نشان می دهند که بیشترین استفاده از آن در قرون وسطی بوده است. ما واقف به این موضوع هستیم که براساس شواهد سفالی، دیوارهای شهر و مخزن آب زمان ساخت این قلعه به ۲۸۰۰ سال پیش باز می‌گردد».

وی افزود که آن ها دریافتند که « سنگ آهک و ماسه سنگ از مصالح اصلی مورد استفاده در ساخت دیوار در منطقه بوده است. این قلعه کشف بسیار مهمی برای ما محسوب می شود».

علاوه براین، حیرالله تانیس (Hayrullah Tanis) شهردار گورپینار بیان داشت که قلعه تازه یافت شده به غنای تاریخی منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

تانیس افزود: « با همکاری دانشگاه وان یوزونجو یل، توانستیم به کشف مهمی دست یابیم. قلعه جدید یافت شده با چشم اندازی تاریخی به دوره اورارتویی و قرون وسطی کشف بسیار مهمی هم از نظر گردشگری و هم فرهنگی می باشد».

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *