آغاز احیای ارگ ۱۸۰۰ ساله‌ی خرانق در راستای ثبت جهانی

آغاز احیای ارگ ۱۸۰۰ ساله‌ی خرانق در راستای ثبت جهانی

بخشدار خرانق در اردکان یزد از آغاز عملیات مقاوم سازی و احیای ارگ ۱۸۰۰ ساله‌ی خرانق خبر داد.

آغاز احیای ارگ ۱۸۰۰ ساله‌ی خرانق در راستای ثبت جهانی

«عباس حیدرپور» در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اعلام حضور کارشناس یونسکو در خرانق در آینده‌ای نزدیک به منظور ثبت جهانی کاروانسرای تاریخی خرانق، از مرمت و بهسازی فضای داخلی ارگ تاریخی خرانق خبر داد.

بخشدار خرانق گفت: طرح مقاوم‌سازی، مرمت و احیای قلعه تاریخی خرانق با همکاری اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردکان و به منظور جلوگیری از تخریب و حفظ این بنای ارزشمند تاریخی در حال اجراست.

حیدرپور تصریح کرد: پس از رایزنی های صورت گرفته و تخصیص اعتبار ، تمامی اقدامات برای مقاوم‌سازی مرمت و احیای قلعه تاریخی خرانق براساس طرح مصوب و نظارت کارشناسان اداره میراث فرهنگی شهرستان اردکان  در حال اجراست.

وی یادآور شد: از گذشته تاکنون و در چندین نوبت و از محل اعتبارات استانی، شهرستانی و دهیاری  برای مرمت دیواره ها، استحکام‌بخشی و کلاف‌کشی، اجرای کف‌فرش ، مرمت بام و عایق‌کاری قلعه هزینه شده است اما این میزان هزینه برای جان بخشی تازه این اثر کهن کافی نیست.

بخشدار خرانق گفت: مرمت بناهای فرسوده داخلی ، ناودانها، پشت بامها، احیای سقفهای فروریخته ،تکمیل محوطه‌سازی، کف‌فرش، نازک‌کاری، اجرای نورپردازی و تاسیسات حفاظتی و… از مهم‌ترین عملیات مورد نیاز برای احیای بنای قلعه تاریخی خرانق به‌شمار می‌رود.

قلعه تاریخی خرانق با بیش از ۱۰ هزار متر مربع وسعت در روستای خرانق ، مرکز بخش خرانق و در مجاورت کاروانسرای شاه عباسی و پل آبرو تاریخی خرانق قرار گرفته و در زمره ی آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *