بازدیدکنندگان درهای قلعه رودخان را شکستند

بازدیدکنندگان درهای قلعه رودخان را شکستند

مدیر پایگاه منظر تاریخی –فرهنگی قلعه رودخان با اشاره به تعطیلی این مجموعه در روزهای کرونایی از شکسته شدن درها توسط بازدیدکنندگانی خبر داد که اطلاعی از بسته بودن این مجموعه نداشتند.

بازدیدکنندگان درهای قلعه رودخان را شکستند

به گزارش خبرنگار ایلنا، آرش آفتابی (مدیر پایگاه منظر تاریخی –فرهنگی قلعه رودخان) با اشاره به شیوع کرونا و تاثیری که در میزان بازدیدهای این مجموعه داشت، گفت: طی سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مستمری که با آن روبه رو بودیم تنها در ایام نوروز پذیرای گردشگران بودیم و مابقی روزهای سال را تعطیل بودیم.

او ادامه داد: البته طی این روزها با مشکلاتی نیز دست و پنجه نرم کردیم چراکه مجموعه پایین قلعه رودخان یک مجموعه گردشگری است که در زمره مشاغل سطوح یک قرار می‌گرفت و حتی در روزهای تعطیلات کرونایی هم فعالیت داشت. از این رو با وجود تعطیلی قلعه رودخان که در زمره موزه‌ها قرار می‌گیرد و اجازه فعالیت در روزهای کرونایی را ندارد، بازهم شاهد حضور گردشگران بودیم که بعضا راه طولانی را برای دیدن این مجموعه طی کرده بودند.

به گفته آفتابی، بازدیدکنندگانی که امکان ورود از بخش گردشگری و پایین قلعه را پیدا کرده بودند با طی هزاران پله و حدود دو کیلومتر خود را به درهای ورودی قلعه رودخان می‌رساندند و با درهای بسته روبه رو می‌شدند این امر آن‌ها را عصبانی و در برخی موارد منجر به شکستن درهای این مجموعه شد. این امر درحالی اتفاق افتاد که سعی ما برآن بود تا در طول مسیر تابلوها و بنرهایی برای اطلاع‌رسانی درخصوص تعطیلی مجموعه انجام داده بودیم. بازدیدکنندگان چند بار در چوبی مجموعه قلعه رودخان و چند بارهم حفاظ‌های آهنی این مجموعه را شکستند که در نهایت آنرا تعمیر کردیم. این اتفاقات درحالی رخ داده است که گاها سفر به گیلان و این منطقه ممنوع بود اما بازهم شاهد حضور گردشگران بودیم. حتا برخی از آبادان آمده بودند. باید این فرهنگسازی در میان بازدیدکنندگان انجام شود که اگر با درهای بسته موزه یا مجموعه تاریخی –فرهنگی روبه رو شدند در صدد شکستن آن برنیایند و به قوانین احترام بگذارند.

مدیر پایگاه منظر تاریخی –فرهنگی قلعه رودخان در ادامه به اعتباراتی که برای مرمت این مجمعه اختصاص یافته اشاره کرد و گفت: حدود ۲۵۰ میلیون تومان برای مرمت این مجموعه اختصاص یافت که ادامه مرمت بخش شرقی انجام شد. امسال با اعتبار ۱۴۰۰، سرویس بهداشتی‌ها مرمت شد و امیدوار هستیم با حضور سیدعزت‌الله ضرغامی به عنوان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعتبارات بیشتری به این مجموعه تخصیص یابد چراکه او در زمان ریاست صدا و سیما هر سال نوروز از این مجموعه دیدن می‌کرد و می‌توان گفت یکی از مجموعه‌های مورد علاقه اوست.

به گفته آفتابی، وضعیت کلی قلعه رودخان مناسب است و تاکنون حدود ۵۰ درصد آن بازسازی شده و در طول ۵ سال اخیر با دریافت حدود ۱ میلیارد تومان بودجه، ۳ برج که در حال تخریب بودند، رفع خطر و مرمت شده‌اند. همچنین سال گذشته موفق شدیم بخش شرقی را که بیش از ۱۵ سال تعطیل بود بازگشایی کنیم. این روزها نیز با توجه به نبود بازدیدکننده در صدد زدودن گیاهان هرز هستیم و پایش انجام می‌شود. بارندگی‌ها نیز آسیبی به این مجموعه نرسانده است.

او همچنین از برگزاری تور عکاسی طی دو هفته گذشته خبر داد و گفت: در شب‌هایی که بارش شهابی داشتیم تور عکاسی برگزار کردیم تا زیبایی‌های منطقه بیش از گذشته به نمایش گذاشته شود.

مدیر پایگاه منظر تاریخی –فرهنگی قلعه رودخان درخصوص شرایط پرونده ثبت جهانی این مجموعه نیز گفت: هرچند این مجموعه در زمره لیستی قرار دارد که می‌تواند در فهرست میراث جهانی قرار گیرد و باید پرونده آن تکمیل شود اما تاکنون چنین امری محقق نشده چراکه اولویت‌های دیگری وجود دارد که پرونده جهانی قلعه رودخان در میان آن‌ها نیست. امیدواریم وزیر جدید به این مهم توجه کند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *