باستان‌شناسان جاده رومی را در تالاب ونیز کشف کردند

باستان‌شناسان جاده رومی را در تالاب ونیز کشف کردند

یک پروژه نقشه برداری باستان شناسی، یک جاده رومی پنهان شده در تالاب ونیز را شناسایی کرده است. این یافته احتمال وجود استقرارگاه های گسترده ای قرن ها قبل از بنیان گذاری ونیز در قرن پنجم را قوت می بخشد.

باستان‌شناسان جاده رومی را در تالاب ونیز کشف کردند ،‌ به گزارش Heritage Daily

Image Credit: Esri DigitalGlobe, GeoEye, i-cubed, USDA, USGS, AEX, Getmapping, Aerogrid, IGN, IGP, swisstopo, and the GIS User Community

به گزارش HeritageDaily، در دوران فرمانروایی روم، مناطق گسترده ای از تالاب ونیز که هم اکنون به زیر آب رفته است، از طریق زمینی قابل دسترس بودند.  دست سازه ها و آثار مربوط به رومی ها در جزایر و آبراهه های تالاب ونیز پیدا شده اند، ولی میزان گستردگی سکونت انسان در این تالاب در زمان رومی ها هم چنان مشخص نیست.

فانتینا مدریکاردو (Fantina Madricardo) و همکارانش با نقشه برداری کف تالاب با استفاده از سونار[1] (Sonar)، 12 ساختار باستان شناسی را در یک مسیر در جهت شمال شرقی به طول 1،140متر، واقع در ناحیه ای از تالاب به نام کانال تِرِپُرتی (Treporti)، به معنای کانال سه دروازه، کشف کردند.

ارتفاع این سازه ها به 2.7 متر و طول آن ها به 52.7 متر می رسد. بررسی های قبلی کانال تِرِپُرتی، سنگ هایی مشابه به سنگ فرش هایی که به طور معمول توسط رومی ها برای ساخت جاده استفاده می شده است را نمایان ساخت. این یافته می تواند نشانگر این باشد که این سازه ها در مسیر یک جاده رومی به صف شده اند.

محققان هم چنین چهار ساختار دیگر را در کانال تِرِپُرتی که ارتفاع آن ها به 4 متر و طول آن ها به 134.8 متر می رسد، کشف کردند. با توجه به ابعاد و شباهت آن با سازه های یافت شده در مناطق دیگر، بزرگترین این نوع سازه ها به عنوان یک ساختار بندری بالقوه، همانند یک بارانداز در نظر گرفته شده است.

داده های جمع آوری شده در زمینه های زمین شناسی و مدل سازی نشان می دهند که این جاده بر روی یک خط فرضی شنی قرار دارد که در زمان رومی ها بالاتر از سطح دریا بوده است و هم اکنون در تالاب غوطه ور شده است.

یافته ها نشان می دهند که احتمال وجود یک استقرار دائمی در کانال تِرِپُرتی در دوران روم وجود داشته است.

 نویسندگان مقاله پیشنهاد می کنند که این جاده ممکن است به شبکه وسیع تری از جاده های رومی در منطقه وِنِتو ایتالیا (یکی از استان های شمال شرقی ایتالیا) متصل بوده باشد و احتمالا توسط مسافران و ملوانان برای سفر بین شهر کیوجّا (Chioggia) امروزی و تالاب شمالی ونیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

مقاله اصلی مربوط به این خبر را می توانید در Scientific Reports مطالعه کنید.

[1] سونار یا فاصله یابی صوتی، تکنیکی است که از انتشار صدا برای پیمایش، اندازه گیری فواصل، برقراری ارتباط یا تشخیص اجسام روی سطح یا زیر سطح آب استفاده می کند.– برگرفته از ویکی پدیا- مترجم

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *