تدوین دستورالعمل بهره‌برداری و حفاظت برای تمام آثار ثبت جهانی

تدوین دستورالعمل بهره‌برداری و حفاظت برای تمام آثار ثبت جهانی

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به اهمیت آثار ثبت جهانی کشورمان گفت: باید به‌منظور صیانت هرچه بهتر از آثار ثبت شده جهانی اعم از آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی، دستورالعمل بهره‌برداری و حفاظت از این آثار تدوین شود.

تدوین دستورالعمل بهره‌برداری و حفاظت برای تمام آثار ثبت جهانی

به‌ گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان عصر شنبه در نشست با رئیس و معاونان پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و روئسای پژوهشکده‌های این دستگاه، که با هدف ارائه گزارش عملکرد چهار ساله پژوهشگاه برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری یک مرکز مهم و ملی در وزارتخانه است که نقش مهمی در اقدامات این دستگاه دارد و می‌تواند به ریل‌گذاری صحیح برای وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کمک کند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، افزود: علاقه‌مند هستم که پژوهشگاه در تعیین مسیر وزارتخانه ما را یاری کند. در بدو ورودم به سازمان وقت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در چهار سال پیش احساس کردم بین پژوهشگاه و بدنه این سازمان جدایی و فاصله وجود دارد، لذا از همان ابتدا تلاش کردم همبستگی بین پژوهشگاه و سایر بخش‌ها ایجاد کنم که پژوهشگاه در تعیین مسیر نقش ایفا کند و به‌عنوان مغز وزارتخانه ما را یاری کند. خوشبختانه این اتفاق افتاد و با گزارشی‌هایی که امروز ارائه شد، مشخص است که این موضوع تحقق یافته است.

وی ادامه داد: تمام بخش‌های پژوهشگاه برای ما دارای اهمیت است، به‌عنوان مثال در حوزه آزمایشگاه‌ها می‌توانیم با سازمان انرژی اتمی همکاری خود را تقویت کنیم تا موضوع تجهیز و گسترش آزمایشگاه‌ها به صورت جدی‌تری دنبال شود. سازمان انرژی اتمی دارای امکانات و تجهیزات بسیار خوبی است و می‌تواند در این خصوص به ما کمک کند.

تدوین اطلس جامع میراث‌فرهنگی پیگیری شود

مونسان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «یکی از موضوعاتی که برای من اهمیت بسیاری در این سال‌ها داشت، تدوین اطلس جامع میراث‌فرهنگی است. ایران کشوری با داشته‌های فراوان تاریخی و طبیعی است و این داشته‌ها باید حفاظت و ثبت شود. برای همین یکی از موضوعات مهمی که دنبال می‌کردم تدوین اطلس جامع میراث‌فرهنگی است که با تدوین آن به طور حتم خدمت بزرگی به میراث‌فرهنگی کشور خواهد شد.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ادامه داد: «در کنار تدوین اطلس جامع میراث‌فرهنگی باید دستورالعملی به صورت الکترونیکی تدوین شود که نتایج هر کاوش به فاصله اندک در این اطلس منتشر شود. این نتایج باید کاملا به روز باشد و در اختیار علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار گیرد.»

نقش اقتصاد در فرهنگ و هنر فعال شود

وی در ادامه صحبت‌های خود به گزارش پژوهشکده هنرهای سنتی اشاره کرد و افزود: «در این حوزه مانند سایر پژوهشکده‌ها اقدامات بسیار خوبی انجام شده، اما آنچه مهم است این است که اقتصاد حوزه فرهنگ و هنر باید فعال شود.»

دکتر مونسان افزود: «باید بتوانیم نقش اقتصاد را در فرهنگ و هنر نشان دهیم. وقتی نقش اقتصاد معلوم شد کمک بزرگی به حوزه فرهنگ و هنر کرده‌ایم.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پایان صحبت‌های خود با قدردانی و تشکر از رؤسای قبلی و فعلی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گفت: «از همه معاونان، رؤسای پژوهشکده‌ها، کارکنان و کارشناسان پژوهشگاه تشکر و قدردانی می‌کنم و امیدوارم هر سه موضوع میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دولت جدید روند رو به رشدی را طی کند.»

انجام ۴۹۴ طرح پژوهشی از سوی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری

مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز در این نشست طی سخنانی با ارائه گزارشی از عمکرد پژوهشگاه در چهار سال گذشته، گفت: یکی از مهمترین کارهایی که در چهار سال گذشته انجام شد، عضویت پژوهشگاه در سامانه جامع رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و نیز سامانه موسسات پژوهشی است که بر همین اساس رتبه پژوهشگاه از ۴۳ به ۱۳ ارتقا یافته است.

وی افزود: این پژوهشگاه از پژوهشکده‌ها و بخش‌های مختلفی تشکیل شده که با حمایت‌های انجام شده خوشبختانه شاهد این هستیم که اقدامات و فعالیت‌های بخش‌های مختلف پژوهشگاه نتایج خوبی را به دنبال داشته و اقدامات مهمی را انجام داده‌ایم.

امیری اضافه کرد: برگزاری رویدادهای تخصصی، انتشار مقالات علمی، چاپ نشریات تخصصی، اجرای ۴۹۴ طرح پژوهشی، آغاز تدوین اطلس جامع میراث‌فرهنگی، احیای برخی از رشته‌های صنایع‌دستی منسوخ شده و … از مهمترین اقدامات پژوهشگاه در چهار سال گذشته است.

در پایان این مراسم با اهدای لوح سپاس از رئیس و معاونان پژوهشگاه و روئسای پژوهشکده‌ها توسط دکتر مونسان تجلیل به عمل آمد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *