درخواست جلوگیری از تخریب و آسیب به مسجد شیخ لطف‌الله

درخواست جلوگیری از تخریب و آسیب به مسجد شیخ لطف‌الله

اجازه ندهید این میراث ارزشمند جهانی، با یک مرمت غلط برای همیشه آسیب ببیند

درخواست جلوگیری از تخریب و آسیب به مسجد شیخ لطف‌الله

جناب آقای محمدباقر قالیباف
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی 

با سلام
بر همگان روشن است که گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان یک اثر بی‌نظیر جهانی و متعلق به آحاد بشر بوده و ما به‌عنوان امانت‌دار، موظف به نگهداری آن هستیم. از سال ۱۳۹۸ که خبر دورنگ شدن آن پس از مرمت تَرک اول، در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شده، دلایل گوناگون در نقد روش مرمت غیراصولی آن مطرح گردیده است.

اکنون با تأسف و اندوه فراوان، به آگاهی می‌رسانیم که نه تنها آن نقدها راه به ‌جایی نبرده و بر خلاف وعده‌های مدیریت میراث فرهنگی، اجازه بازدید از آسیب‌های گنبد به استادکارها و کارشناسان منتقد داده نشده، بلکه امروز در کمال تعجب شاهدیم، قرارداد ادامه مرمت گنبد با همان مجری قبل منعقد شده است؛ بدون آنکه ناظرین پروژه معرفی و مورد تأیید اساتید و کارشناسان قرار گرفته باشند. در چنین شرایطی، سؤال اینجاست که:
۱. مستندات مربوط به مرمت ترک اول (از جمله طرح مطالعاتی و آسیب‌شناسی مشکلات گنبد، دستورالعمل مرمت، سوابق و ارزیابی مجری، گزارش‌های روزانه ناظر، صورت‌جلسه تأیید اساتید و…) کجاست؟ چراکه این موارد جزو بدیهی‌ترین ملزومات یک پروژه هستند.
۲. چرا قرارداد ادامه مرمت گنبد در سکوت خبری و بدون اطلاع‌رسانی، با همان مجری قبلی منعقد شده است و دلیل اصرار بر انجام مرمت توسط یک پیمانکار خاص چیست؟
۳. چرا مدیر پایگاه میراث جهانی نقش جهان به عنوان عامل اصلی انعقاد قرارداد، حاضر به ارائه هیچ توضیحی در مورد قرارداد جدید نیست؟
۴. چرا این بار هم مثل گذشته بدون انجام مطالعات کامل، آزمایش‌ها و تهیه طرح مرمت با تأیید اساتید فن، اصرار به ادامه کار مرمت دارند؟
۵. چرا مستندات نحوه واگذاری پروژه به‌ویژه اسناد مالی آن منتشر نمی‌شود؟
۶. چرا اجازه بازدید از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله به منتقدان داده نمی‌شود؛ درحالیکه تعدادی از اساتید و کارشناسان که به واسطه برخی پروژه‌ها با اداره میراث فرهنگی ارتباط دارند، بعضاً بیش از یک‌ بار از گنبد بازدید کرده‌اند؟
لازم است هشدار دهیم که اگر فاز دوم پروژه مرمت مانند فاز اول با آن ایرادات فاحش انجام شود، ممکن است در آینده شاهد گسست و ریزش کاشی‌ها و مشکلات فراوان در تزئینات و سازه این گنبد یگانه باشیم که ترمیم و جبران آن نیاز به هزینه بسیار بالا دارد و عملاً تضییع دوباره بیت‌المال است.
از این رو خواهشمندیم تا زمان روشن شدن پاسخ این سؤالات و شفاف‌سازی تمام ابعاد این پروژه، به‌ویژه مبادلات مالی آن، از ادامه کار مرمت جلوگیری کرده و اجازه ندهید این میراث ارزشمند جهانی، با یک مرمت غلط برای همیشه آسیب ببیند و آبروی این استان و کشور بیش از پیش خدشه‌دار شود.

با تشکر

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *