عدم امکان نمایش بسیاری از آثار مخازن به دلیل نبود ویترین مناسب

عدم امکان نمایش بسیاری از آثار مخازن به دلیل نبود ویترین مناسب

صدیقه قدرت آبادی با اشاره به تبدیل شرایط تحمیل شده به دلیل شیوع بیماری کرونا و تعطیلی موزه‌ها گفت: در مدتی که موزه‌ها تعطیل هستند موفق شدیم ویترین‌ها را تمیز کنیم، زیرنویس‌ها را تعویض کنیم، همچنین ۲۰ درصد آثاری که به نمایش درآمده‌اند، تغییر کردند و آثار جدید از مخزن برای نمایش جایگزین آثار قدیمی‌شدند. عکاسی و آسیب‌شناسی آثار انجام شد.

عدم امکان نمایش بسیاری از آثار مخازن به دلیل نبود ویترین مناسب

به گزارش خبرنگار ایلنا، صدیقه قدرت آبادی (مدیر موزه رضا عباسی) با اشاره به آنکه شیوع ویروس کرونا و به تبع آن تعطیلی موزه‌ها فرصت بیشتری برای پژوهش، انجام پروژه‌های آسیب شناسی، حفاظتی و مرمتی، صرف زمان بیشتر برای ساماندهی آثار مخازن (ساماندهی و انجام عملیات حفاظتی برای ۳۰ درصد آثار مخزن نسخ و پارچه)، عملیات عمرانی، ساماندهی کتابخانه، معرفی و پژوهش روی آثار، ثبت و ضبط فعالیات‌های پشت صحنه بخش‌های مختلف موزه، برنامه‌ریزی برگزاری نمایشگاه‌های موضوعی و… فراهم کرد.

وی گفت: موزه‌ها در ایران در شبکه‌های اجتماعی فعالیت آنچنانی نداشتند، این درحالی است که موزه‌ها در دنیا، وبسایت‌های قوی دارند که فعالیت آن‌ها را در عرصه بین‌المللی مهیا می‌سازد. در ایران سرمایه‌گذاری که بخواهد در این حوزه برای موزه‌ها فعالیت داشته باشد، نداریم. با این وجود توانستیم از سایر صفحات مجازی مانند اینستاگرام استفاده کنیم که سبب شد تعداد مخاطبان و بازدیدکنندگان موزه رضا عباسی افزایش چشمگیری داشته باشد. حتا برخی از پست‌ها در اینستاگرام بیش از ۸ هزار لایک می‌خورد و در حال حاضر ۶۳۰۰ دنبال‌کننده دارد.

او ادامه داد: شیوع کرونا، راه‌های جدیدی برای معرفی پیش روی موزه‌ها قرار داد. البته موزه‌های خارجی خیلی پیش‌تر از شیوع کرونا وبسایت‌ها و فعالیت در فضای مجازی را برای معرفی هرچه بیشتر خود آغاز کرده بودند اما از آنجا که در ایران فعالیت در بسیاری از صفحات شبکه‌های اجتماعی به دلائل قانونی امکان پذیر نبود؛ تمام این صحبت‌ها درحالی مطرح می‌شد که فعالیت در یوتیوپ، اینستاگرام، تلگرام و… می‌تواند فضای خوبی برای معرفی موزه‌ها به طیف گسترده‌ای از مخاطبان فراهم سازد. خوشبختانه مجوزهای ضمنی در این خصوص به موزه داده شده. راه‌اندازی و طراحی وبسایت نیازمند کادر فنی و متخصص است که متاسفانه تاکنون بصورت جدی به آن نگاه نشده است. با وجود آنکه موزه‌ها همواره به فعال شدن وبسایت‌شان احساس نیاز می‌کنند تا بتوانند مخاطبینی از سراسر دنیا داشته باشند.

مدیر موزه رضا عباسی تاکید کرد: فعالیت در فضای مجازی می‌تواند علاوه بر جذب مخاطبین جدید، إمکان ارتباط با پژوهشگران در سراسر دنیا را فراهم می‌نماید. اکنون نیز تعداد زیادی از پژوهشگران که خارج از کشور هستند، چه ایرانی‌های مقیم خارج از کشور و چه پژوهشگران خارجی از طریق شبکه‌های اجتماعی با موزه رضا عباسی در ارتباط هستند و به تبادل اطلاعات می‌پردازیم. موزه در نظر دارد برخی رویدادها و پست‌های خود را در جهت گسترش مخاطبین به زبان انگلیسی نیز بگذارد.

قدرت آبادی در پاسخ به این سوال که مخاطبان موزه رضا عباسی بیشتر به دنبال تحقیق و بررسی و دسترسی به کدامیک از اشیاء موزه‌ای که در اختیار این موزه است، گفت: نسخ خطی، مینیاتور و آثار دوره اسلامی از سفال‌ها و فلزها مورد علاقه پژوهشگران است. در این میان بیشترین پژوهشگران، ایرانی‌های مقیم خارج از کشور هستند.

او با اشاره به آنکه شیوع کرونا و تعطیلی موزه‌ها فرصت مناسبی برای انجام کارهای حفاظتی و پیشگیرانه در مخازن ایجاد کرده است، اذعان داشت: در گذشته موزه‌ها دوشنبه‌ها تعطیل بودند تا نظافت و مشکلات تاسیساتی را انجام دهند. با برداشته شدن این تعطیلات، موزه‌ها با مشکل روبه رو شدند. در مدتی که موزه‌ها تعطیل هستند موفق شدیم ویترین‌ها را تمیز کنیم، زیرنویس‌ها را تعویض کنیم، همچنین ۲۰ درصد آثاری که به نمایش درآمده‌اند، تغییر کردند و آثار جدید از مخزن برای نمایش جایگزین آثار قدیمی‌شدند. عکاسی و آسیب‌شناسی آثار انجام شد.

مدیر موزه رضا عباسی درخصوص مخازن موزه، یادآور شد: برخی پروژه‌های مرمتی بر روی نسخ خطی و تابلو نقاشی‌ها انجام شد. عملیات حفاظت پیشگیرانه بر روی پارچه‌های دوره سلجوقی داشتیم که آسیب دیده بودند. اکنون فهرست‌نویسی نسخ خطی و اسناد موزه رضا عباسی در جریان است چراکه بیش از ۱۴۰۰ سند و نسخه خطی در این موزه نگهداری می‌شود. اکنون حدود ۳۰ درصد مخزن نسخ و پارچه ساماندهی شده است. و مخزن سفال و فلزها ساماندهی خوبی دارد.

او درخصوص انبارگردانی نیز گفت: کارها رو به اتمام است و مشکلی نیست. تاکنون شی‌ء گم نشده.

قدرت آبادی درخصوص آثاری که در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شوند و تاکنون به نمایش گذاشته نشده‌اند، گفت: از آنجایی که ویترین مناسب نداریم از این رو برخی از آثار مانند سکه‌ها را نمی‌توانیم به نمایش بگذاریم درحالی که حدود ۱۴ هزار سکه در موزه نگهداری می‌شود و به دلیل‌عدم ویترین مناسب، امکان نمایش آن‌ها وجود ندارد.

او خاطرنشان کرد: موزه رضا عباسی بر مبنای اشیاء تاریخی اهدایی و خریداری شده بنا شده. اما در سال‌های اخیر هیچ اثری بصورت خریداری به موزه وارد نشده است.

مدیر موزه رضا عباسی همچنین از همکاری این مجموعه با فرهنگستان هنر خبر داد و گفت: برگزاری نمایشگاه‌های دوره‌ای و البته چاپ برخی از نسخ خطی را با فرهنگستان در نظر داریم. با موزه هنرهای معاصر و انتشارات یساولی در چاپ جدید شاهکارهای نگارگری، ۲۵ اثر به این مجموعه کتاب افزوده شده است. همچنین نمایشگاه مشترک با سایر موزه‌های دنیا خواهیم داشت اما تاکنون مذاکراتی نداشتیم شاید دراین خصوص کوتاهی کرده باشیم.

به گفته قدرت آبادی، طی ماه‌های گذشته موزه رضا عباسی برگزاری نمایشگاه‌هایی از مراحل مرمت و حفاظت آثار، معرفی وظایف و فعالیت بخش‌های موزه و درعین حال نمایشگاه‌هایی با موضوعات مختلف از آثار موزه داشته که در صفحات مجازی برگزار شده و مورداستقبال قرار گرفته. همچنین از پایان ماه جاری شاهد برگزاری کارگاه‌های آموزشی با همکاری مؤسسه کتاب آرائی ایرانی، مؤسسه هنری صبا و موزه ملک خواهیم بود. چاپ کتاب سفالینه‌های زرین فام موزه رضا عباسی نیز در دست انجام است. سعی بر آن است که تا پایان سال جاری این کتاب روانه بازار شود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *