محوطه باستانی «خله‌کوه» در تاکستان قزوین به سایت‌موزه تبدیل می‌شود

محوطه باستانی «خله‌کوه» در تاکستان قزوین به سایت‌موزه تبدیل می‌شود

نماینده مردم تاکستان در مجلس گفت: با توجه به رایزنی‌های صورت‌گرفته با وزیر میراث فرهنگی و اعتبارات تخصیص داده‌شده محوطه باستانی «خله‌کوه» در تاکستان قزوین به سایت‌موزه تبدیل می‌شود.

محوطه باستانی «خله‌کوه» در تاکستان قزوین به سایت‌موزه تبدیل می‌شود

رجب رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین درباره سرنوشت طرح ساماندهی منطقه باستانی و تاریخی خله‌کوه تاکستان اظهار داشت: با توجه به رایزنی‌های صورت‌گرفته با وزیر میراث فرهنگی و اعتبارات تخصیص داده‌شده از سوی سازمان برنامه و بودجه محوطه باستانی «خله‌کوه» در تاکستان قزوین به سایت‌موزه تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به سابقه تاریخی 7 هزار ساله این منطقه گفت: در زمانی که طرح استان شدن قزوین را پیگیری می‌کردیم، در بررسی‌های انجام‌شده توسط باستان‌شناسان متوجه شدیم که خله‌کوه یکی از قدیم‌ترین میراث‌فرهنگی استان قزوین است که کسی به ارزش وجودی آن پی نبرده است. با این حال به دلیل طولانی شدن ساماندهی این محوطه وجود آن امروز به یک معضلی برای شهرستان تاکستان و به ویژه خانوارهای حاشیه‌نشین پیرامون آن تبدیل شده است.

رحمانی با بیان اینکه وزیر میراث فرهنگی از نزدیک این منطقه تاریخی را دیدند، اضافه کرد: برای ساماندهی این محوطه باستانی در مرحله اعتبار و بودجه از سوی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری اختصاص یافته و البته مرحله دوم کاوش‌های باستان‌شناسی و ساماندهی این محوطه هم شروع شده و برای اینکه پیشرفت کار خوب باشد، از شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی خواستیم که در خاک‌برداری و انجام کاوش‌ها به کمک کارشناسان میراث فرهنی بیایند.

وی ادامه داد: با توجه به کمبود اعتبارات موجود برای ساماندهی منطقه باستانی یادشده از شهرداری و راه و شهرسازی کمک گرفتیم تا سازمان میراث فرهنگی هم بتواند با همین بودجه محدود کار مفیدی انجام دهد و در همین راستا هم شرکت بازآفرینی شهری ایران 800 میلیون تومان برای بازسازی بافت تاریخی اطراف خله‌کوه اختصاص داده است.

مدیرکل میراث فرهنگی برای جذب اعتبارات ساماندهی خله‌کوه تلاش کند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ساماندهی منطقه باستانی خله‌کوه را یکی از آرزوهای دیرینه مردم تاکستان دانست و گفت:‌ با توجه به نگرانی‌هایی که در مورد بافت سست پیرامون این محوطه باستانی وجود دارد، روند بازسازی آن باید خیلی سریع انجام شود تا نابسامانی منطقه خله‌کوه بیش از این برای تاکستانی‌ها هزینه درست نکند.

رحمانی با بیان اعتبارات ساماندهی خله‌کوه تاکستان در 2 مرحله تخصیص یافته است، افزود: برای جذب این اعتبارات باید مدیرکل میراث فرهنگی به صورت جدی پای کار بیاید؛ چرا که ناحیه باستانی خله‌کوه از از جمیع جهات استحقاق و ظرفیت تبدیل به سایت‌موزه را دارد و به همین جهت اداره کل میراث فرهنگی باید با تمام توان و ظرفیت خود برای احیای این منطقه تلاش کند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *