پایان کاوش‌های منطقه باستانی لیارسنگ‌بن املش

پایان کاوش‌های منطقه باستانی لیارسنگ‌بن املش

معاون میراث‌فرهنگی گیلان از پایان ششمین مرحله از کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه لیارسنگ‌بن شهرستان املش خبر داد و گفت: قدمت این مجموعه باستانی حدود دوره‌ اشکانیان تخمین زده می‌شود و این مجموعه باستانی شامل یک محوطه‌ گورستانی و شواهد پراکنده‌ای از آثار تاریخی تا قرون میانی دوران اسلامی است.

پایان کاوش‌های منطقه باستانی لیارسنگ‌بن املش

ولی جهانی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: ششمین مرحله از سلسله کاوش‌های منطقه باستانی لیارسنگ‌بن شهرستان املش به پایان رسید.

ایسنا، معاون میراث‌فرهنگی گیلان افزود: قدمت این مجموعه باستانی حدود دوره‌ اشکانیان تخمین زده می‌شود و این مجموعه باستانی با وسعتی در حدود ۲۷هکتار، شامل یک محوطه‌ گورستانی و شواهد پراکنده‌ای از آثار تاریخی تا قرون میانی دوران اسلامی است.

جهانی با اشاره به اینکه چهار کارگاه در بخش گورستانی این مجموعه با وسعتی در حدود دو هکتار در حال اکتشاف یکی از بزرگترین گنجینه‌های تاریخی گیلان کهن هستند، گفت: در این منطقه ۱۹ گور تاریخی، دخمه‌ای و خمره‌ای شناسایی شدند که داده‌های ارزشمندی شامل انواع ظروف سفالی، اشیاء شخصی، جنگ‌افزارهای ساخته شده از آهن دوره اشکانی، از کاوش در این گورها به دست آمده است.

وی بیان کرد: چال‌های این منطقه معمولا بیضی شکل است، دخمه‌ای که نمونه‌های قابل مقایسه با آنها تاکنون در ایران مشاهده نشده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *