کشف سبدهای باستانی میوه از شهر مصری در زیرآب

کشف سبدهای باستانی میوه از شهر مصری در زیرآب

تیمی از باستان شناسان هدایای تدفینی از جمله سبدهای حصیری پر از میوه را در شهر باستانی هراکلیون در زیر آب یافتند.

کشف سبدهای باستانی میوه از شهر مصری در زیرآب

اسکندریه، مصر- به گزارش گاردین تیمی از باستان شناسان از موسسه اروپایی باستان شناسی زیرآب (IEASM) هدایای تدفینی از جمله سبدهای حصیری پر از میوه را از پشته ای (که بر روی قبور قرار دارد) در شهر باستانی هراکلیون (Thonis-Heracleion) در زیر آب یافتند. این شهر باستانی زمانی بزرگترین بندر مصری در سواحل مدیترانه محسوب می شده است.  این سایت متعلق به اوایل قرن 4 پیش از میلاد است.

این سبدها در حالی یافت شده اند که هنوز حاوی دانه های انگور و میوه های نخل بومی آفریقایی (Hyphaene thebaica) بودند.

در این پشته که طول آن 60 متر و عرض آن 8 متر است، محققان دست سازه های دیگری همانند سفال های منقوش قرمز و سیاه یونانی، مجسمه های سفالی، آمفورا ها، آینه ها و مجسمه های برنزی یافتند که همگی متعلق به دوره ای است که بازرگانان و مزدوران یونانی در این شهر سکونت داشتند.

باستان شناس گروه IEASM، فرانک گودیو (Franck Goddio) اظهار داشت که مواد سوخته در این سایت نشان می دهند که این هدایا پس از انجام مراسمی که در اینجا برگزار شده، مهر و موم شده است. وی افزود:« در اینجا مساله بسیار عجیبی وجود دارد. این سایت به دلیلی که در حال حاضر قادر به توضیح آن نیستیم، احتمالا فقط یک بار مورد استفاده قرار گرفته است، هرگز قبل و بعد از زمان استفاده از آن (مراسم تدفین) به آن دست زده نشده است. این یک راز بزرگ است». 

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *