ارائه طرح مرمتی میراث جهانی برج قابوس تا پایان مهرماه

ارائه طرح مرمتی میراث جهانی برج قابوس تا پایان مهرماه

مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس از ارائه طرح مرمتی میراث جهانی برج قابوس تا پایان مهرماه توسط دانشگاه شهید بهشتی خبر داد و گفت: داربست‌ها تا پایان مرمت پابرجا خواهند بود.

ارائه طرح مرمتی میراث جهانی برج قابوس تا پایان مهرماه

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالمجید نورتقانی (مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس) با اشاره به آخرین گزارش‌ها درخصوص مرمت این مجموعه میراث جهانی گفت: برای تهیه طرح مرمت با دانشگاه شهید بهشتی قرارداد بسته‌ایم و کارهای لازم آغاز شده و باید تا پایان مهرماه و اوایل آبان پروژه را تحویل دهند. در طرح مرمت، آسیب‌شناسی بر پوسته خارجی گنبد قابوس انجام می‌شود و نمونه مصالح ازجمله آجر و ملات را تولید خواهند کرد.

او ادامه داد: بر اساس قرارداد مذکور، کارشناسان دانشگاه شهید بهشتی نمونه‌های لازم برای آزمایش را برداشته‌اند تابتوانند به نمونه‌های مورد نیاز برای مرمت برج دست یابند. گزارش‌هایی نیز ارائه شده و قرار است تا بر اساس نمونه‌هایی ارائه شده از سوی آن‌ها، تولید انبوه را در پیش بگیریم. در این میان داربست‌های برج همچنان تا پایان مرمت‌ها باقی خواهند ماند.

نورتقانی با اشاره به روش مرمتی که در پیش گرفته خواهد شد، گفت: روش مرمت اینگونه نیست که به یکباره تمام بنا را از اول تا آخر مرمت کنیم بلکه بر اساس طرح ارائه شده، به صورت پایلوت بخشی باز و بررسی می‌شود. برای جلوگیری از بروز خطاهای احتمالی و پیش‌بینی نشده، آرام و آهسته پیش خواهیم رفت. انتظار داریم با حداقل خطا کار پیش رود.

او درخصوص وضعیت رطوبت برج قابوس نیز گفت: پایش به صورت دائم انجام می‌شود و به دلیل خشکسالی که داشتیم، وضعیت رطوبت نسبت به سال‌های گذشته بهتر است چراکه عملا بارندگی نداشتیم. درعین حال بوته‌زدایی به صورت پیوسته انجام می‌شود و علاوه بر بوته‌زدایی که هفته گذشته داشتیم، هفته دیگر نیز بوته‌زدایی دیگری خواهیم داشت.

مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس از اتمام کف‌سازی محوطه شرقی خبر داد و گفت: اگر بودجه لازم تخصیص یابد امسال کف‌سازی آن بخش از محوطه پایان خواهد یافت. درعین حال نوروز امسال کاشت درختان هیرکانی را در محوطه داشتیم.

نورتقانی درخصوص پیشبرد مطالعات نانو نیز گفت: بخشی از مطالعات پیش رفته است اما تا زمان تامین بودجه لازم متوقف خواهد ماند. اولویت بر مرمت گذاشته شده و تا زمانی که بودجه و اعتبارات لازم تخصیص نباید این امر محقق نخواهد شد. البته تاکنون بودجه تخصیص یافته هزینه لازم برای پرداخت حقوق پرنسل را تامین کرده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *