ماسک طلائی در میان آثار 3000 ساله در جنوب غرب چین کشف شد

ماسک طلائی در میان آثار 3000 ساله در جنوب غرب چین کشف شد

به گفته اداره میراث فرهنگی استان سیچوان (Sichuan)، ماسک طلا با قدمت بیش از 3000 سال یکی از صدها آثار کشف شده از مجموعه‌ای از گودال‌های قربانی در جنوب غربی چین است.

ماسک طلائی در میان آثار 3000 ساله در جنوب غرب چین کشف شد

Credit: CHINE NOUVELLE/SIPA/Shutterstock

این یافته‌ها در سن شین دوئی (Sanxingdui)، محوطه‌ای باستانی به بزرگی تقریبی 11.9 کیلومتر مربع ( 4.6 مایل مربع) یافت شده است. از این محوطه که در خارج از شهر چنگدو (Chengdu) واقع شده است هزاران اثر باستانی از زمانی که یک کشاورز محلی در دهه 1920 به طور اتفاقی با آن برخورد کرد، به دست آمده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی شینهوا (Xinhua)، ماسک طلایی در ماه ژوئن کشف شد اما اولین بار در اوایل ماه سپتامبر رونمایی شد، وزنی در حدود 100 گرم (0.22 پوند) دارد و احتمالا بخشی از یک سر برنزی بزرگتر بوده است و نه یک شیء مستقل. تصور می‌شود که مربوط به اواخر سلسله شانگ (Shang dynasty) است، سلسله ای که در سال 1046 قبل از میلاد به پایان رسید.

به گفته رسانه‌های دولتی چین، این دست سازه یکی از 500 موردی است که در ماه‌های اخیر از گودال‌ها کشف شده است. آثاری از جنس عاج و نیز یک چاقوی یشمی، یک ظرف تشریفاتی معروف به «زون» (zun) و چندین مجسمه برنزی، در میان اکتشافات بوده است.

در اواسط دهه 1980، باستان‌شناسان در سن شین دوئی هنگامی که دو گودال تشریفاتی حاوی بیش از 1000 مورد، از جمله ماسک‌های برنزی با ساختی استادانه و به خوبی حفظ شده را پیدا کردند، به کشف غیر منتظره‌ای دست یافتند.

پس از وقفه‌ای طولانی در کاوش‌ها، در اواخر سال 2019 گودال سوم پیدا شد که منجر به کشف پنج نمونۀ دیگر در سال 2020 شد. در ماه مارس سال جاری، مجموعه‌های مخزن قبلی که حاوی بیش از 500 شی است از جمله یک ماسک طلای دیگر و ظرف برنزی با نقش و نگار به شکل جغد توسط مسئولین رونمایی شد.

به نظر می‌رسد بسیاری از اشیاء قبل از دفن شدن به صورت آیینی سوزانده شده‌اند و کارشناسان بر این باورند که این گودال‌ها برای اهداف قربانی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

تصور می‌شود سن شین دوئی در قلب ایالت شو (Shu) واقع شده بود، پادشاهی ای که در حوضه سیچوان غربی حکومت می‌کرد تا اینکه در 316 قبل از میلاد فتح شد. یافته‌های موجود در این سایت شواهدی از فرهنگ منحصر به فرد شو ارائه می‌دهد و هم چنین نشانگر توسعه مستقل  این پادشاهی مستقل از سایر جوامع در دره رودخانه زرد  است، که به طور سنتی مهد تمدن چین محسوب می‌شود. الیاف ابریشم و بقایای منسوجات نیز در گودال‌ها پیدا شده است.

تانگ فی (Tang Fei)، رئیس موسسه تحقیقات فرهنگی و باستان‌شناسی استان سیچوان به شین هوا می‌گوید: «کشفیات جدید بار دیگر نشان می‌دهد که تخیل و خلاقیت چین باستان بسیار فراتر از آن چیزی است که مردم امروز انتظار داشتند».

یک ماسک کشف شده از هشت گودال قربانی پیدا شده در ویرانه‌های محوطۀ سن شین دوئی. اعتبار عکس از:CHINE NOUVELLE/SIPA/Shutterstock

بسیاری از اشیاء کشف شده در سن شین دوئی اکنون در موزه‌ای درهمین محل نمایش داده می‌شوند، اگرچه حفاری دو گودال همچنان ادامه دارد.

اگرچه سن شین دوئی هنوز به عنوان میراث جهانی یونسکو به رسمیت شناخته نشده است، اما در «فهرست آزمایشی» این سازمان قرار دارد تا در آینده مورد بررسی قرار گیرد. این مکان، همراه با دیگر محوطه‌های باستانی شو، توسط سازمان ملل متحد به عنوان «نماینده برجسته تمدن عصر برنز چین، آسیای شرقی و حتی جهان» توصیف شده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *