معرفی استادکار جدید گنبد مسجد شیخ لطف‌الله بعد از تشکیل جلسه شورای فنی

معرفی استادکار جدید گنبد مسجد شیخ لطف‌الله بعد از تشکیل جلسه شورای فنی

مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان با اشاره به خبر فوت استادکار مرمتگر گنبد شیخ لطف‌الله از معرفی استادکار جدید بعد از برگزاری جلسه شورای فنی خبر داد.

معرفی استادکار جدید گنبد مسجد شیخ لطف‌الله بعد از تشکیل جلسه شورای فنی

به گزارش خبرنگار ایلنا، شاید طی چند سال گذشته یکی از بحث انگیزترین مرمت‌های صورت گرفته در بناهای تاریخی ایران، متعلق به مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله باشد. این مرمت که توسط رحمت الله رضایت (پیشکسوت مرمت) انجام شد با نقدهای زیادی همراه بود اما در نهایت فاز دوم مرمت گنبد نیز به او سپرده شد.

با وجود آنکه قرار بود فاز دوم با سرپرستی و استاد کاری رحمت الله رضایت انجام شود اما او به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت.

فاطمه خطابخش (مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان) با اشاره به خبر فوت رحمت الله رضایت درخصوص چگونگی ادامه روند مرمت گنبد شیخ لطف‌الله به ایلنا گفت: هرچند درحال حاضر برنامه ریزی خاصی برای ادامه روند مرمت صورت نگرفته اما به زودی با تشکیل شورای فنی استادکار جدید معرفی خواهد شد.

او با اشاره به آنکه درحال حاضر استادکاران به نام دیگری نیز در اصفهان هستند که بتوانند ادامه روند مرمت گنبد شیخ لطف‌الله را انجام دهند، گفت: جای نگرانی نیست چراکه از یکسو رحمت الله رضایت آموزش‌های لازم را به فرزندان خود داده بود و از دیگر سو استادکاران پیشکسوت دیگری نیز در اصفهان هستند که بتوانند کار را ادامه دهند. هرچند ممکن است این استادکاران در حد رحمت الله رضایت نباشند و با فوت هریک از این استادکاران یک گنجینه را از دست می‌دهیم اما می‌توان استادکار جدید معرفی کرد. وضعیت مرمت به خوبی پیش می‌رود و قالب‌گیری کاشی‌ها که یک کار تخصصی است در حال انجام است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *