موزه مواریث دینی سرخه در چهل‌ستون افتتاح می‌شود

موزه مواریث دینی سرخه در چهل‌ستون افتتاح می‌شود

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرخه گفت: موزه دائمی میراث دینی در مسجد چهلستون سرخه افتتاح می‌شود.

موزه مواریث دینی سرخه در چهل‌ستون افتتاح می‌شود

بهمن اخلاقی 13 شهریور ماه 1400 با اعلام این خبر اظهار کرد: افتتاح موزه مواریث دینی در این شهرستان رویدادی ارزشمند و اقدامی معنوی است که از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی صورت می‌گیرد.

 رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرخه افزود: این موزه با هدف آگاهی افزایی به افراد در ارتباط با شخصیت‌های دینی و اندیشمندان اسلامی شهر سرخه، معرفی بناهای تاریخی مذهبی، آیین‌ها و مراسم‌های مذهبی و  مواریث مذهبی به‌زودی افتتاح می‌شود.

ایسنا، وی با قدردانی از مؤثران شهر در زمینه پیگیری برای افتتاح این موزه اضافه کرد: هر موزه بنا به شرایط خاصی که دارد از اهمیت خاصی برخوردار است اما در این میان موزه میراث دینی به دلیل گستردگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اخلاقی با اشاره به اینکه این موزه در انتقال معارف دینی می‌تواند برای همه اقشار اثرگذار باشد، گفت: این موزه غرفه‌های متعددی دارد و سعی شده است در آن غرفه‌هایی برای بزرگان و علمای سرخه، قرآن کریم، اماکن مقدسه، افراد شاخص دینی و… قرار گیرد تا برای بازدیدکنندگان متنوع باشد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرخه تصریح کرد: پنج میلیارد ریال اعتبار ابلاغی و ملی در این راستا پیش‌بینی شده است و اختصاص این اعتبار زمینه‌ساز اجرای برنامه‌های در نظر گرفته شده در رابطه با راه‌اندازی این موزه است.
به گزارش ایسنا-مسجد چهل ستون سرخه که قدمت آن را به قرن دوم نسبت می‌دهند،یکی از شبستان‌های الحاقی به مسجد جامع و از جاذبه های گردشگری این شهرستان است.

از خصوصیات بارز این بنا ستون‌های ظریف هشت ضلعی آجری و طاق های جناقی تند میباشد که شباهت زیادی به کارهای دوره زندیه دارد و از 40 ستون این بنا هم اینک 32 ستون آن بیشتر باقی نمانده است.

مساحت این بنا 351 متر است  که دارای یک ایوان ورودی و یک هشتی زیبا میباشد که به این بنا جلوه خاصی بخشیده و از طریق این هشتی می توان وارد شبستان اصلی شد، که  با توجه به کویری بودن این منطقه ساخت شبستان در زیرزمین به دلیل استحکامات بالا در برابر سرما و گرما مقاوم بوده است.

 در لبه‌های اضلاع بام مسجد طاقنماهای قوس دار و کم عمق وجود دارد که در تابستان‌های گرم برای برگزاری نماز جماعت مغرب و عشاء و دیگر مراسم مذهبی از فضای بام بهره می‌بردند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *