گور اورارتویی یافت شده باستان شناسان را هیجان زده کرد

گور اورارتویی یافت شده باستان شناسان را هیجان زده کرد

کاوشهایی در قلعه چاووش تپه (Çavuştepe Castle)، که متعلق به دوره پادشاه اورارتویی ساردوری دوم (Sarduri II) است، انجام شده است

گور اورارتویی یافت شده باستان شناسان را هیجان زده کرد
عکس برگرفته از www.hurriyetdailynews.com
 

کاوش‌هایی در قلعه چاووش تپه (Çavuştepe Castle)، که متعلق به دوره پادشاه اورارتویی ساردوری دوم (Sarduri II) است، انجام شده است. در این کاوش قبری در قسمت شمالی این قلعه یافت شده که متعلق به مردی است که گمان می‌رود حاکم اورارتویی بوده باشد. به همراه این فرد یک سگ، چهار اسب و بقایای گاو و گوسفند نیز پیدا شده است.

کاوش‌ها در گورستانی واقع در قسمت شمالی قلعه چاووش تپه، واقع در شرق استان گورپنار (Gürpınar) وان،  با تیمی متشکل از 25 نفر شامل انسان شناسان، باستان شناسان، مورخان هنر، برنامه ریزان شهری و مرمتگران به ریاست پروفسور رافت چاووش اوغلو(Rafet Çavuşoğlu)، رئیس بخش باستان شناسی دانشگاه یازینجی ییل (Yüzüncü Yıl University) ادامه دارد.

کاوش‌های قبلی در این منطقه بقایای انسانی شامل اسکلت مردان و زنان را که قدمت آنها به 2،777 هزار سال پیش می رسد و اسکلت یک کودک 3 ساله که جواهرات زیادی را به همراه داشت کشف کردند. یکی از این جواهرات دستبند شبیه به سر اژدها بود که در قسمت بالایی بازو کودک قرار داشت.

امسال هم در همان منطقه، مکان جدیدی پیدا شد که در آن یک حاکم اورارتویی با چهار اسب، سگ، گاو و گوسفند خود دفن شده بود. با این کشف انتظار می‌رود اطلاعات جدیدی در مورد آداب تدفین و طبقه حاکم دوره اورارتویی بدست آید که کاوشگران در این منطقه را هیجان زده کرده است.

چاووش اغلو در گفت و گو با خبرگزاری دولتی آناتولی گفت که عملیات پاکسازی و حفاظت به منظور ترمیم مناطق آسیب دیده در قلعه چاووش تپه انجام شد، در حالی که کاوش های ذکر شده تنها در ناحیه قبرستان انجام شده است.

چاووش اوغلو با بیان اینکه یافته های بسیار متفاوتی در ارتباط با سنت تدفین اورارتویی کشف شده است، افزود: «در این مکان همیشه با یافته‌های منحصر به فردی مربوط به ویژگی‌های سنت تدفین اورارتویی روبرو شده ایم . امروز نیز ما با یکی از یافته‌های منحصر به فرد مواجه شده ایم. در مطالعاتی که با تیم متخصص خود انجام دادیم، مقبره ای [در محل اصلی آن] پیدا کردیم که به همراه انسان، حیواناتش نیز دفن شده است. قطعاتی از سفال هم درست در کنار آنها پیدا شد. در اینجا ما همچنین یک پیه سوز به همراه حباب آن پیدا کردیم که قبلاً مشاهده نکرده بودیم. این یافته نکات مهمی در مورد وسایل مربوط به روشنایی به ما ارائه می دهد.» 

چاووش اوغلو با بیان اینکه این یافته‌ها تیم کاوش را هیجان زده کرده است، گفت: « دفن انسانی به همراه اسب‌هایش وضعیتی است که ما برای اولین بار با آن روبرو شده‌ایم. کاوش‌ها همچنان ادامه دارد و در روزهای آینده طبقه اجتماعی او را مشخص خواهیم کرد. این یافته ها نشان می دهد که شخصی که با چهار اسب خود به خاک سپرده شده شخص مهمی بوده است. ما فکر می کنیم او یک نظامی درجه یک یا مقام عالی رتبه بوده است که با اسب ارتباط داشته است.»

پروفسور هاکان ییلماز (Hakan Yilmaz) باستان شناس دیگر این کاوش گفت: «ما امسال یک یافته جالب پیدا کردیم. این واقعیت که شخصی با چهار اسبش دفن شده است جالب توجه است. جمجمه دو اسب‌ سالم هستند و هر دو فک پایینی دارند. جمجمه و بقایای اسکلت انسان درست در کنار مقبره و در کنار آنها استخوان‌های گاوی قرار دارد. ما متوجه شده‌ایم که این شخص با حیواناتش دفن شده است. این اولین نمونه در سنت تدفین اورارتویی است که من تا به حال دیده ام. این آرامگاه متعلق به شخص مهمی است و این چیزی است که ما را شگفت زده می کند. ما استخوان‌ها را در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.»

از سوی دیگر حنیفی بیبر ((Hanifi Biber دانشیار باستان شناسی اظهار داشت که آنها با یک رسم تدفین متفاوت روبرو شده‌اند. «کیفیت بالای قطعات سفالی کنار مقبره توجه من را به خود جلب کرد. سفال های این مقبره قابل مقایسه با سفال های با کیفیت بالایی هستند که در موزه وان نگه داری می شوند. این مقبره هنوز به طور کامل کاوش نشده است و ممکن است یافته‌های دیگری به دست آید. بنابراین، با توجه به اسب‌های فرد دفن شده و کیفیت سفال‌ها، متوجه می‌شویم که او یک فرد معمولی نبوده و به احتمال زیاد فردی با طبقه اجتماعی بالای اداری بوده است.»

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *