تخریب بنای غیرمجاز در عرصه باستانی سیلک

تخریب بنای غیرمجاز در عرصه باستانی سیلک

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از تخریب دو بنای غیرمجاز در حریم درجه یک محوطه باستانی تپه‌های سیلک خبر داد.

تخریب بنای غیرمجاز در عرصه باستانی سیلک

مهران سرمدیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در راستای رفع آثار تخلف در عرصه محوطه باستانی سیلک، با حکم دادستان کاشان و با همکاری اداره اجرای احکام شهرداری کاشان عملیات تخریب دو باب ویلا به مساحت ۳۰۰ مترمربع در عرصه محوطه و زمین‌های ملی اجرا شد.

وی افزود: در دو سال گذشته ۱۸ فقره اجرای حکم در محدوده عرصه و حریم درجه یک سیلک انجام شده که ۱۰ مورد آن با حکم دادستان کاشان و با همکاری نیروی انتظامی و اداره اجرای احکام شهرداری کاشان انجام شده و هشت مورد دیگر نیز توسط خود مالکان و متصرفان رفع تخلف شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان، تصریح کرد: شهروندان کاشانی قبل از هرگونه عملیات عمرانی یا خرید و فروش در محدوده عرصه و حریم سیلک به پایگاه میراث فرهنگی سیلک واقع در خیابان امیرالمومنین(ع)، کوچه ذوالفقار دهم مراجعه کرده تا از هرگونه معامله خلاف قانون و مشکلات ناشی از آن جلوگیری شود.

سرمدیان تصریح کرد: ساخت و سازهای غیرقانونی در محوطه باستانی سیلک، بزرگ‌ترین تهدیدی است که این فضای تاریخی را دچار خطر کرده است و برای جلوگیری از این تخلف‌ها، نظارت‌های پایگاه حفاظتی سیلک افزایش یافته است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان گفت: محوطه باستانی سیلک در ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی با شماره ۳۸ به ثبت رسید و نخستین بار یک هیات فرانسوی به سرپرستی «رومن گریشمن» در  سال ۱۳۱۲ هجری خورشیدی به کاوش در این محوطه پرداخت.

وی افزود: محوطه باستانی سیلک که از سال ۱۹۹۷ میلادی در فهرست ثبت آثار موقت جهانی قرار گرفته و شامل دو تپه شمالی و جنوبی و دو گورستان به فاصله ۶۰۰ متر از یکدیگر است که یکی از گورستان‌ها با قدمت سه هزار و ۵۰۰ سال در ۲۰۰ متری تپه جنوبی قرار گرفته و گورستان دیگر سه هزار سال قدمت دارد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *