تهیه طرح مطالعات مدیریتی و پلان یکی از نیازهای ضروری دومین بنای خشتی و گلی در ایران

تهیه طرح مطالعات مدیریتی و پلان یکی از نیازهای ضروری دومین بنای خشتی و گلی در ایران

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: تهیه طرح مطالعات مدیریتی و پلان یکی از نیازهای ضروری شهر تاریخی بلقیس در اسفراین است.

تهیه طرح مطالعات مدیریتی و پلان یکی از نیازهای ضروری دومین بنای خشتی و گلی در ایران

مستوفیان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه شهر تاریخی بلقیس دومین بنای بزرگ خشتی و گلی در ایران است، اظهارکرد: این طرح باید با جزئیات و با چشم انداز سایت موزه برای این اثر تاریخی بزرگ تهیه و تدوین شود.

وی افزود: طرح تهیه شده باید برای گردشگر یک سناریو داشته باشد و اینکه گردشگر با وجود این سناریو بتواند تصور کاملی از این مکان تاریخی داشته باشد.

مستوفیان ادامه داد: بخش های برج و باروی این شهر تاریخی بیرون بوده اما بخش های قابل توجهی از این شهر در دل خاک بوده که طبق برنامه همیشه عملیات کاووش در بخش های مختلف انجام شده و تاکنون قسمت های زیادی و باارزشی نیز از زیر خاک بیرون آورده شده است.

گفتنی است تاکنون ۹ فصل کاوش در شهر تاریخی بلقیس انجام شده است و بعد از پایان هر دوره کاوش امر مرمت انجام شده است.

شهر بلقیس در سه کیلومتری جنوب غربی شهر اسفراین در استان خراسان شمالی قرار گرفته و بیش از ۱۸۰ هکتار وسعت دارد.

 این مجموعه‌ تاریخی شامل بقایای یک ارگ و خندق‌های اطراف آن، برج و بارو، منار تپه، آب‌انبار، بازار، کاروانسرا، یخدان و گورستان است.

مجموعه‌ شهر تاریخی بلقیس که در حقیقت به عنوان اسفراین کهن شناخته می‌شود، در حدود ۴۰۰۰ سال قدمت دارد. در طول قرن‌های متمادی همواره افراد و تمدن‌هایی در این منطقه زندگی کرده‌اند و بر اثر هجوم و تجاوز اقوام دیگر، این شهرها تخریب شده‌اند و پس از مدتی دوباره شهری نو روی ویرانه‌های شهر قبلی ساخته‌اند. یافته‌های جدید تاریخی نشان می‌دهد که قدمت این شهر تاریخی به قرن دوم اسلامی می‌رسد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *