اسناد قدیمی پاسارگاد دیجیتال‌سازی می‌شود

اسناد قدیمی پاسارگاد دیجیتال‌سازی می‌شود

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از دیجیتال‌سازی اسناد قدیمی این پایگاه جهانی خبر داد.

اسناد قدیمی پاسارگاد دیجیتال‌سازی می‌شود

ایسنا، افشین ابراهیمی سه‌شنبه ۲۵ آبان ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان جهانی یونسکو با توجه به ارزش و اهمیت حفظ میراث‌فرهنگی، موضوع میراث دیجیتال را در سال ۲۰۰۳ مطرح کرد و در سال ۲۰۱۵ از دولت‌ها خواست تا تلاش خود را در پاسداری از میراث‌فرهنگی و طبیعی جهان و نیز اطمینان از دسترسی عمومی به اطلاعات میراث دیجیتال و محافظت از آن‌ها بیشتر کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ادامه داد: به تبعیت از این توصیه، روش‌ها و فناوری‌های متنوعی برای دیجیتال‌سازی در سراسر جهان به‌کاربرده شد و با بهره‌گیری از جنبه‌های حفاظتی این دانش تنها مختص به اشیا، ابنیه و تزئینات وابسته به معماری نیست بلکه منابع موجود در مراکز اسناد و کتابخانه‌ها را نیز در برمی‌گیرد.

او بیان کرد: در پایگاه میراث جهانی پاسارگاد فرایند دیجیتال‌سازی اسناد از سال ۱۳۹۴ آغازشده و تا به امروز ادامه یافته است و این فرایند نقشه‌ها، گزارش‌ها، شناسنامه‌ها، استعلام‌ها، تصاویر، کتاب‌ها، مقالات و دیگر منابع مرتبط با این محوطه را در برمی‌گیرد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در سال جاری، اسکن و دیجیتال‌سازی اسناد قدیمی پایگاه شامل مکاتبات اداری، گزارش‌های روزانه و آمارهای بازدید مربوط به سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۴۱ در دستور کار پایگاه قرار گرفت و ثبت و ساماندهی آنها در قالب بانک اطلاعاتی در حال انجام است.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: فراهم کردن شرایط مطلوب نگهداری اسناد کاغذی، تأمین شرایط دسترسی آسان برای کارشناسان، مدیریت میراث دیجیتال و تهیه نسخه پشتیبان از جمله اهداف اصلی این طرح است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *