بیست‌وسومین فصل عملیات باستان‌شناسی هگمتانه آغاز شد

بیست‌وسومین فصل عملیات باستان‌شناسی هگمتانه آغاز شد

مدیر پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه از آغاز بیست و سومین فصل عملیات باستان‌شناسی هگمتانه با موضوع پی گردی و نجات بخشی حصار و برج و باروهای هگمتانه خبر داد.

بیست‌وسومین فصل عملیات باستان‌شناسی هگمتانه آغاز شد

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط‌ عمومی اداره ‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان، حسن سلطانی، بیان کرد: این فصل از کاوش به سرپرستی دکتر رضا نظری‌ارشد و نظارت استانی سید جلیل رحمانی از باستان‌شناسان خوب استان همدان، در محوطه تاریخی هگمتانه انجام پذیرفته که هدف این فصل از اقدامات باستان‌شناسی، پیگردی آثار مکشوفه چهار دهه گذشته و آغاز عملیات حفاظت اضطراری آثار مکشوفه در برابر عوامل جوی همسو با مصوبات شورای فنی میراث‌فرهنگی و شورای راهبردی هگمتانه است.

وی ادامه داد: کاوش با مجوز پژوهشکده باستان شناسی وزارتخانه انجام شده، که در راستای ساماندهی و حفاظت برج و بارو و آثار چهار دهه گذشته است.

سلطانی ادامه داد: این کاوش حدود ۳۰ روز توسط پنج باستان‌شناس انجام خواهد شد که اقدامات برای پیشگیری و حفاظت اضطراری در زمان بارش نزولات آسمانی است و این کاوش در راستای تکمیل عملیات حفاظت و مراقبت آثار مکشوفه در بنای خشتی است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برج ضلع شرقی هگمتانه با ارتفاع ۱۲ متر با روش خشکه چینی و خشت خام و سازه‌های چوبی با قابلیت بازگشت پذیری منطبق با اصول مرمتی یونسکو در شهریور ماه به اتمام رسیده و قابل رویت در جداره شرقی هگمتانه برای بازدیدکنندگان است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *