پنج میلیارد ریال برای ساماندهی کتیبه «آنوبانی‌نی» سرپل‌ذهاب هزینه شد

پنج میلیارد ریال برای ساماندهی کتیبه «آنوبانی‌نی» سرپل‌ذهاب هزینه شد

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، گفت: پنج میلیارد ریال اعتبار برای سامان‌دهی مجموعه اداری و مستندنگاری نقش برجسته کتیبه «آنوبانی‌نی» سرپل ذهاب هزینه شد.

پنج میلیارد ریال برای ساماندهی کتیبه «آنوبانی‌نی» سرپل‌ذهاب هزینه شد

به گزارش ایرنا، «جبار گوهری» در مراسم افتتاح پایگاه محور ساسانی در سرپل‌ذهاب افزود: عمده این اعتبارات صرف تامین تجهیزات اداری، مستندنگاری نقش برجسته آنوبانی‌نی و تخریب سرایداری مدرسه مجموعه شده‌ است.  

وی اضافه کرد: با در اختیار قرار گرفتن ساختمان مدرسه جنب کتیبه آنوبانی‌نی از سوی آموزش و پرورش به اداره‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی سرپل‌ذهاب، با تجهیز و مرمت این بنا، اداره شهرستان و دفتر پایگاه محور ساسانی استان کرمانشاه در آن دایر شد.  

گوهری با اشاره به اهمیت راه‌اندازی دفتر پایگاه محور ساسانی استان کرمانشاه در شهرستان سرپل‌ذهاب، تصریح کرد: این شهرستان به لحاظ تعدد آثار تاریخی جزو غنی‌ترین شهرستان‌های سطح استان کرمانشاه و حتی غرب کشور است.  

او تصریح کرد: ایجاد دفتر پایگاه در شهرستان به طور قطع به بهبود شرایط حفاظتی و مرمتی مجموعه آثار تاریخی شهرستان کمک می‌کند.

سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه در پایان با اشاره به اهمیت ثبت‌ جهانی محور ساسانی کرمانشاه – قصرشیرین، گفت: پایگاه باید همه توان خود را برای سامان‌دهی آثار تاریخی موجود در محور و تکمیل داده‌ها و مطالعات موردنیاز است تا در سال‌های آینده شاهد ثبت‌ جهانی آن باشیم.  

نقش برجسته آنوبانی نی با قدمت چهار هزار و ۸۰۰ سال

به گزارش ایرنا، سنگ نوشته و نقش برجسته آنوبانی نی با قدمت چهار هزار و ۸۰۰ سال بر دل کوه «میانکل» سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه واقع شده است. سنگ‌نگاره چهار هزار ساله آنوبانی‌نی که در داخل حیاط مدرسه‌ای قرار داشت و امکان بازدید از آن برای گردشگران فراهم نبود با تغییر کاربری مدرسه از حصر خارج شده است.

مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های جهانی و ملی کشور هم در حاشیه این مراسم گفت: محور ساسانی کرمانشاه – قصرشیرین یکی از مهمترین مجموعه‌های تاریخی کشور است و آثار شاخص گسترده‌ای در این محور واقع شده‌اند که به لحاظ تاریخی‌ فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.  

«فرهاد عزیزی» افزود: این پایگاه از چند سال پیش کار خود را آغاز کرده‌ است و امروز دفتر آن به طور رسمی در محوطه کتیبه تاریخی آنوبانی‌نی یکی از قدیمی‌ترین نقش برجسته‌های خاورمیانه در شهر سرپل‌ذهاب افتتاح شد.  

او ادامه داد: با توجه به اهمیت محور ساسانی کرمانشاه – قصرشیرین و قرار گرفتن این محور در لیست فهرست موقت ثبت جهانی، تجهیز و گسترش فعالیت‌های پایگاه برای تکمیل داده‌های پرونده دارای اهمیت است.  

عزیزی، با اشاره به نقش گسترده پایگاه‌های میراث‌فرهنگی در مناسبات توسعه فرهنگی، گفت: پایگاه می‌تواند همه اتفاقات فرهنگی منطقه را سامان‌دهی کند.  

او افزود: قرار گرفتن دفتر پایگاه در شهر سرپل‌ذهاب می‌تواند پایلوتی برای توسعه فرهنگی شهرستان باشد.  

مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های جهانی و ملی کشور تصریح کرد: احداث بازارچه‌ صنایع‌دستی در جوار پایگاه و تدوین برنامه‌های فرهنگی متناسب با عملکرد پایگاه می‌تواند به آن نقش محوری ببخشد.

او ادامه داد: همچنین استفاده از ظرفیت موسسه‌های مردم نهاد برای پیشبرد کارهای فرهنگی با محوریت پایگاه برای توسعه فرهنگی منطقه بسیار راه‌گشاست.  

عزیزی در خاتمه با بیان اینکه حمایت دستگاه‌های محلی و استانی از برنامه‌های پایگاه ضرورت دارد، تاکید کرد: کار فرهنگی باید ممارست و تداوم داشته باشد تا به نتیجه برسد.

به گزارش ایرنا، وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند، حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.  

بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت و آبشار پیران از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.  

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۵۹۵ روستا و ۳۵ شهر دارد.  

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *