کشف اتاق بردگان در «شهر سوخته»

کشف اتاق بردگان در «شهر سوخته»

باستان‌شناسان با کشف اتاق بردگان در یک ویلا در حومه شهر سوخته پمپئی، از حقیقت زندگی مردمان عادی در دوران رم باستان پرده برداشتند.

کشف اتاق بردگان در «شهر سوخته»

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، باستان‌شناسان ایتالیایی از کشف اتاقی محقر که محل زندگی بردگان بود در حومه شهر باستانی پمپئی خبر دادند. در این اتاق کوچک که در ویلایی بزرگ در ۷۰۰ متری شمال غرب دیوارهای شهر پمپئی کشف شده، سه تخت چوبی و یک صندوق چوبی حاوی اشیاء فلزی و پارچه‌ای به جا مانده است.  

این اکتشاف مهم حدود یک سال پس از آن به وقوع پیوسته که بقایای دو قربانی فوران آتشفشان کوه وزوو در همین ویلا کشف شد، اسکلت‌هایی که گفته می‌شد به یک ارباب و برده‌اش تعلق دارند.

به گفته باستان‌شناسان یک پنجره کوچک در بالای اتاق تنها راه ورود نور به این اتاق ۱۶ متر مربعی بوده و هیچ نشانی از وسایل تزئینی روی دیوارها به چشم نمی‌خورد.

به گفته گابریل زوکتریژل (Gabriel Zuchtriegel)، مدیر پارک باستان‌شناختی پمپئی، این اکتشاف استثنایی است چون تصویری نایاب از حقیقت زندگی مردم به دست می‌دهد، تصویری که معمولا در منابع تاریخی که به دست مردان طبقه اشراف نوشته می‌شدند، خبری از آن نیست.

از زیر تخت‌های این بردگان باستانی چند شی شخصی از جمله آمفوراهای بزرگ و کوزه‌های سرامیکی نیز پیدا شده است. سه تختی که در این اتاق کشف شده از طناب و تخته‌های چوبی ساخته شده‌اند و یکی از آنها ظاهرا به یک بچه تعلق داشته است. 

زوکتریژل می‌گوید: آنچه بیش از همه جلب توجه می‌کند، کوچک و بی سروسامان بودن این اتاق است. این اتاق چیزی بوده مابین خوابگاه و انبار. این قطعا یکی از هیجان انگیزترین اکتشافات عمر من به عنوان یک باستان شناس است حتی بدون وجود گنجینه‌های بزرگ. گنجینه حقیقی در این جا تجربه انسانی است که در این مورد مربوط به آسیب‌پذیرترین اعضای جامعه دوران باستان است.  

حفاری این ویلا در سال ۲۰۱۷ آغاز شد و از آن زمان تاکنون چند یادگار تاریخی مختلف در آن کشف شده‌اند که از آن جمله می‌توان به یک ارابه تشریفاتی و یک اصطبل حاوی اسکلت سه اسب رام شده اشاره کرد. ماه مه امسال (اردیبهشت- خرداد ۱۴۰۰) سه دیوارنگاره که در سال ۲۰۱۲ از این ویلا به سرقت رفته بودند به پارک باستان شناختی پمپئی بازگردانده شدند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *